Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  playmonger's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
the best of the trilogy. 'nuff said
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
3
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
except for some silly editing, the stuff that an 80's kid's dreams are made of
4
Clash of the Titans 1981,  PG)
5
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
a nearly flawless film. the story of my life... if i were a young french woman
6
The Ice Storm 1997,  R)
The Ice Storm
a sleeper hit. superbly acted. plus Joan Allen goes to my gym
7
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
8
The Color Purple 1985,  PG-13)
9
Billy Elliot 2001,  R)
10
The Impostors 1998,  R)
The Impostors
a liitle choppy and snail-paced, but some plain old funny humour. a good slapstick study
11
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
they just don't make films like this anymore. not without scads of CGI, anyway
12
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
13
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Jennifer Connelly's pre-oscar days, when she was a horrid actress. Being backed up by brilliant puppets isn't always such a bad thing
14
Sin City 2005,  R)
15
Sophie's Choice 1982,  R)
16
Emmet Otter's Jug-Band Christmas 1977,  G)
Emmet Otter's Jug-Band Christmas
so close to my heart. right under the cockles
17
Dancer in the Dark 2000,  R)
18
Wizards 1977,  PG)
Wizards
everything weird, animated, apocolyptic, and 70's
19
Ballets Russes 2005,  Unrated)
20
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
21
Batman Returns 1992,  PG-13)
22
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise)
to miss this is to be the walking dead
23
Where the Day Takes You 1992,  R)
Where the Day Takes You
Sean Astin overdosing in a bathroom? i'm there. seriously good, though
24
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
superbly haunting and sad and appalling
25
The Indian Runner 1991,  R)
The Indian Runner
a little known "Viggo" film. he's got a few of these beauts up his sleeve. see it!
26
Joe the King 1999,  R)
Joe the King
hometown drama. John Leguizamo makes an appearance. Val Kilmer is an overweight drunk.
27
The Last Unicorn 1982,  G)
The Last Unicorn
Christopher Lee delivering monologues about single horned horses? An animated must
28
Burnt by the Sun (Utomlyonnye Solntsem) 1994,  R)
29
Such a Long Journey ,  Unrated)
30
Overboard 1987,  PG)
Overboard
80's B-list comedy containing Goldie Hawn's most brilliant comedic performance. I just ate a bug
31
Summer Rental 1985,  PG)
32
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
a bit derivative, but very solidly acted and thoroughly disturbing. like medieval serial killer hunting. it's a beautiful movie to watch

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments