My Favorite Movies


  placid's Rating My Rating
1
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
Too bad the stars only go up to 5. Cos I'd give it a million. This has got to be the best movie in existence!
2
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
Very very very very good movie. Hillariously funny.
3
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
YES!! ok, this is the one that should never have been redone, even by Tim Burton. Gene Wilder can never be replaced in all of our hearts.
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
I LOVE THIS MOVIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
I loved it, its one of the few movies that have made me cry.
6
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim burton is a genius!!!!!!!
7
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
It's funny when the guy's head comes off.
8
Rat Race 2001,  PG-13)
Rat Race
Man this movie was funny!!!
9
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
HELL YES!!! A superb disney movie, plus it has Dick Van Dyke, so it makes it even better, and we can't forget the lovely Julie Andrews. I fell sorry for her not being able to sing anymore, she had a wonderful voice.
10
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
Hell yeah! Whoopi can swing her hips and be a nun, without gettin caught, she's truly an idol
11
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
SO funny!!!!!!!!!!!!!
12
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
ridiculous and funny. I loved it.
13
Cars 2006,  G)
Cars
Pretty good, I love how the cars live their own lives and can display emotion. And Owen WIlson's voice is just amazing.
14
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
Disney has brought out some of the best movies, and this one is no exception.
15
Beauty And The Beast - Belle's Magical World 2003,  G)
Beauty And The Beast - Belle's Magical World
This is in my opinion, the best disney movie ever. Gaston is positively primevil. And the story line is so beautiful, and adding the disney touch of fantasy and music made it a pleasure to watch.
16
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
This is probably my most favourite story line ever. It's a beautiful film that has so many morals and lessons. I loved it.
17
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
HA HA HA YES!!! It's gold! I love it! Some of my favourite actors and they did so well!
18
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
I thought it was funny, I've watched the tv series, listened to the radio series, and read the book, and this was hilarious! Didn't cover all of my favourite points, but it worked so well without them.
19
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
I love this movie! I can't stop watching it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments