My Favorite Movies


  1. pjgrl2
  2. margarita

Give list a short description

  pjgrl2's Rating My Rating
1
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I love the whole look,music and cast of this movie.






Bloody good fun.
2
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
It's a classic!
3
300 2007,  R)
300
looks amazing
4
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
sucker for this movie every time.
5
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
one of my disney faves
6
Office Space 1999,  R)
Office Space
I still laugh hard no matter how many times I've seen it.
7
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
catchy songs and look
8
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
You HAVE to watch this movie
9
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
kristin dunst can be a little annoying in this one.
10
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
I love everything about this movie..the music,the cast,the make-up, and the story.
11
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
one of Sir Scotts' best.
12
City Lights 1931,  G)
City Lights
anything with chaplin is wonderful..but this one sticks out for me.
13
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
go duckman!
14
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
15
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
very thoughtful and well made..
16
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
gulity pleasure
17
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
18
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
19
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Amazing
20
Gia 1998,  R)
21
Young Frankenstein 1974,  PG)
22
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
classic
23
The Shining 1980,  R)
The Shining
messes with your head good
24
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
25
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
26
Marie Antoinette 1938,  Unrated)
27
The Princess Bride 1987,  PG)
28
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
29
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
30
Chocolat 2000,  PG-13)
31
Minority Report 2002,  PG-13)
32
Top Gun 1986,  PG)
33
Three Amigos! 1986,  PG)
34
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
35
Selena 1997,  PG)
Selena
selena is touching and was one of my idols
36
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007,  R)
37
One Hour Photo 2002,  R)
38
The Last Samurai 2003,  R)
39
Grease 1978,  PG)
Grease
everyone sings-a-long to this movie
40
28 Days Later 2002,  R)
41
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Furry animals and food, two of my fave things.
42
Meet the Parents 2000,  PG-13)
43
Collateral 2004,  R)
44
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
45
Equilibrium 2002,  R)
46
Blood Diamond 2006,  R)
47
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
48
Tommy Boy 1995,  PG-13)
49
Saw 2004,  R)
50
The Natural 1984,  PG)
51
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
52
Hackers 1995,  PG-13)
53
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo)
good stuff
54
Seven (Se7en) 1995,  R)
55
Speed 1994,  R)
56
Pan's Labyrinth 2006,  R)
57
The Time Machine 1960,  G)
58
Three Kings 1999,  R)
59
Bulworth 1998,  R)
60
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
61
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
62
Legend 1986,  PG)
63
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
when ever this movie is on..my mom and I have fun watching it.
64
Memento 2000,  R)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. wellmeetagain
    wellmeetagain posted 3 years ago

    Hi Margarita. Very nice list. Especially noteworthy is "Shattered" which I loved, and "Bulworth" which is underappreciated.... :) Mark.