My Favorite Movies
| pjebsen's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Main Hoon Na 2004, G) |
|
| 2 |
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) 2008, Unrated) |
|
| 3 |
Om Shanti Om 2007, Unrated) |
|
| 4 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 5 |
Run Lola Run (Lola rennt) 1998, R) |
|
| 6 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 7 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 8 |
The Terrorist 1999, Unrated)
This Tamil movie (original title: "Theeviravaathi") is truly remarkable. It revolves around Malli (unforgettably brilliant: Ayesha Dharkar), a 19-year old who was raised in a guerrilla camp in the South Indian jungle and is being prepared for a mission as suicide bomber. |
|
| 9 |
Grease 1978, PG) |
|
| 10 |
Rang De Basanti (Paint it Yellow) 2005, Unrated) |
|
| 11 |
Lagaan - Once Upon a Time in India 2001, PG) |
|
| 12 |
Bend It Like Beckham 2002, PG-13) |
|
| 13 |
Mohabbatein 2000, PG) |
|
| 14 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham 2001, PG) |
|
| 15 |
Hellzapoppin 1941, Unrated) |
|
| 16 |
The Social Network 2010, PG-13) |















