My Favorite Movies
| pizzicatoiv's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fallen Angels 1995, Unrated)
One of my favorite films. Wong Chi-Ming is simply a super-hero character and could hardly be played better. Lai's character is only matched by "The Killer's Agent." Some images of this film are imprinted with me: the black-and-white waterfall scene with Zhiwu Hu and his unrequited love. Every scene (with Wong) with the Massive Attack dub track, and (with Zhiwu) his first meeting with his love, on the phone, his head silently over her shoulder. |
|
| 2 |
Branded to Kill 1967, Unrated) |
|
| 3 |
Weekend (Week End) 1967, Unrated) |
|
| 4 |
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001, R)
I especially appreciate this film (as one of my favorite Miike films). |
|
| 5 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG) |
|
| 6 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 7 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 8 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 9 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 10 |
Sanxia Haoren (Still Life) 2006, Unrated)
This film totally blew my mind. I came to it with no expectation and was left with the utmost respect for who is said to be one of the new great directors of mainland China. The cinematography, sound, and locations are vibrant, in constant motion. The characters are lethargic and dull. This film resonates destruction and disorder throughout. |
|
| 11 |
Hannah and Her Sisters 1986, PG-13) |











