My Favorite Movies
I really love the Bratt Pack 80's movies they really make a bad day better! 16 Candles, Breakfast Club, St. Elmose Fire... Any Brad Pitt movie is GREAT even when the story isnt! He makes it all better!!! I used to enjoy scary movies untill I watched the Ring, now I want to hide instead of watch! I always love to watch a movie with the greatest actress of all time... Miss Piggy and all her pals! MUPPETS RULE!!
| Pixidust70's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 2 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 3 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 4 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 5 |
The Great Muppet Caper 1981, G) |
|
| 6 |
Oscar 1991, PG) |
|
| 7 |
The Parent Trap 1961, G) |
|
| 8 |
The Parent Trap 1998, PG) |
|
| 9 |
Rock Star 2001, R) |
|
| 10 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 11 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 12 |
Dazed and Confused 1993, R) |
|
| 13 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 14 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 15 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 16 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 17 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 18 |
The Beastmaster 1982, PG) |
|
| 19 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 20 |
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006, R) |




















