Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  pixeestyx's Rating My Rating
1
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
I absolutly love this movie.
2
Sin City 2005,  R)
Sin City
One of the best movies in the world!
3
The Haunting of Morella 1990,  R)
The Haunting of Morella
"Great old film, based on the creation of Edgar Alan Poe.
4
Troy 2004,  R)
Troy
Fabulous. Brad Pitt is destructive and vicious. Wonderful.
5
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
This movie scared me when I was little. But I like it now.
6
The Hot Chick 2002,  PG-13)
7
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
Better than the first. I love it.
8
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Best movie of all time!
9
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
classic.
10
Re-Animator 1985,  R)
Re-Animator
Interesting. Inhumane.
11
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
Classic
12
Children of the Corn 1984,  R)
13
Lady and the Tramp 1955,  G)
14
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
One of my favorite comedies. Drew Barrymore is fantastic.
15
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
Walt Disney. Acid? Crazy, and great.
16
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
Best and most lifelike mermaids I've ever seen. Love Jeremy Sumpter.
17
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
Classic.
18
Beauty and the Beast 1992,  G)
19
Blade 1998,  R)
20
Interview with the Vampire 1994,  R)
21
Queen of the Damned 2002,  R)
22
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
23
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Hugh Jackman is fab. Great special effects. Wonderful vampires.
24
The Lost Boys 1987,  R)
25
Once Bitten 1985,  PG-13)
26
Underworld 2003,  R)
27
Vampires 1998,  R)
28
Cinderella 1950,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments