My Favorite Movies


  pittuchis's Rating My Rating
1
Grease 1978,  PG)
2
Interview with the Vampire 1994,  R)
3
Blood Diamond 2006,  R)
4
The Chorus (Les Choristes) 2005,  PG-13)
5
The Matrix Reloaded 2003,  R)
6
Evil (Ondskan) 2006,  G)
7
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
8
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
9
Politiki Kouzina (A Touch of Spice) 2003,  Unrated)
10
Reality Bites 1994,  PG-13)
11
Pulp Fiction 1994,  R)
12
Requiem for a Dream 2000,  R)
13
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
14
Memento 2000,  R)
15
American Psycho 2000,  R)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
The Notebook 2004,  PG-13)
18
American History X 1998,  R)
19
The Game 1997,  R)
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
21
Irreversible 2002,  Unrated)
22
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
23
Sweet November 2001,  PG-13)
24
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
25
My Life in Pink (Ma Vie en Rose) 1997,  R)
26
Copycat 1995,  R)
27
Kids 1995,  NC-17)
28
Fidel 2002,  Unrated)
29
From Hell 2001,  R)
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
31
Super Size Me 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments