My Favorite Movies


  pitkapi's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
No Country for Old Men 2007,  R)
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
American Beauty 1999,  R)
5
A Very Long Engagement 2004,  R)
6
Seven Pounds 2008,  PG-13)
7
21 Grams 2003,  R)
8
Babel 2006,  R)
9
Arizona Dream 1993,  R)
10
Broken Flowers 2005,  R)
11
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
12
Cinderella Man 2005,  PG-13)
13
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
14
The Station Agent 2003,  R)
15
Dzien swira (Day of the Wacko) (The Day of the Freak) 2002,  Unrated)
16
Wild At Heart 1990,  R)
17
Gladiator 2000,  R)
18
The Hours 2002,  PG-13)
19
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
22
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
23
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
26
Hawaii, Oslo 2004,  Unrated)
27
Salmer fra Kjřkkenet (Kitchen Stories) (Psalms from the Kitchen) 2003,  PG)
28
Empire of the Sun 1987,  PG)
29
Adam's Apples (Adams ćbler) 2005,  R)
30
The Science of Sleep 2006,  R)
31
One Hand Can't Clap (Jedna ruka netleska) 2003,  Unrated)
32
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
33
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
34
Léon (The Professional) 1994,  R)
35
Schindler's List 1993,  R)
36
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
37
Finding Neverland 2004,  PG)
38
The Hairdresser's Husband 1992,  R)
39
A Clockwork Orange 1971,  R)
40
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
41
Lost In Translation 2003,  R)
42
The Silence of the Lambs 1991,  R)
43
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
44
Mis (Teddy Bear) 1981,  Unrated)
45
Monster 2003,  R)
46
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
47
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
48
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
49
Mulholland Drive 2001,  R)
50
Mystery Train 1989,  R)
51
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
52
Don't Come Knocking 2005,  R)
53
Stranger Than Paradise 1984,  R)
54
Dirty Pretty Things 2002,  R)
55
Night on Earth 1991,  R)
56
The Pledge 2001,  R)
57
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
58
The Godfather 1972,  R)
59
The Remains of the Day 1993,  PG)
60
The Pianist 2002,  R)
61
Dog Day Afternoon 1975,  R)
62
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
63
Plac Zbawiciela (Saviour Square) 2006,  Unrated)
64
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
65
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
66
Down by Law 1986,  R)
67
True Romance 1993,  R)
68
The Straight Story 1999,  G)
69
Rain Man 1988,  R)
70
Rejs (A Trip Down the River) 1970,  Unrated)
71
Controlled Calls (Rozmowy kontrolowane) 1991,  Unrated)
72
Mystic River 2003,  R)
73
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
74
Sin City 2005,  R)
75
The Shawshank Redemption 1994,  R)
76
Elephant 2003,  R)
77
The World According to Garp 1982,  R)
78
The Doors 1991,  R)
79
Dead Man 1995,  R)
80
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
81
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
82
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (Trois Couleurs: Blanc) 1994,  R)
83
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
84
Falling Down 1993,  R)
85
Natural Born Killers 1994,  R)
86
Sleepers 1996,  R)
87
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
88
The Wedding (Wesele) 2004,  Unrated)
89
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
90
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
91
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
92
Lord of the Flies 1990,  R)
93
We're all Christs (Wszyscy jestesmy Chrystusami) 2006,  Unrated)
94
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
95
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
96
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
97
Bowling for Columbine 2002,  R)
98
Dark Horse (Voksne Mennesker) 2005,  Unrated)
99
The Green Mile 1999,  R)
100
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990,  NC-17)
101
Leaving Las Vegas 1995,  R)
102
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
103
Crash 2005,  R)
104
Inglourious Basterds 2009,  R)
105
Arte de Roubar (The Art of Stealing) 2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments