Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. PiotrBuendia
  2. Constantin

Give list a short description

  PiotrBuendia's Rating My Rating
1
Europa (Zentropa) 1991,  R)
2
Blow-Up 1966,  Unrated)
3
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
4
Syndromes and a Century (Sang sattawat) 2006,  Unrated)
Syndromes and a Century (Sang sattawat)
This movie speak about the perception of time. It's complex because of transcendental characters and the visual elements which are combined like a puzzle. I find a lot of questions after I saw this movie, questions about I thought I knew the answer. About time changes, about the meaning of our own memory and about feelings. One of the last shots is a very long shot of some kind of ventilation tube sucking smoke out of another room. I don't want to speak about the symbols that I saw in this movie except this one, which is the most important. The ventilator tube suck the smoke, but in the end the smoke will be smoke. The only thing that change is direction.
5
Psycho 1960,  R)
Psycho
One of the best pictures I ever saw. The tension made by that crazy camera is unbelievable. The suspense is very powerful, the actors playing correct, so the reality created is frightening. There are some great zooms, the most prominently being the Janet Leigh eye, after the crime. Hitchcock use also an zoom which is named after the movie in which he use this first time, Vertigo. You can seen it when the detective Arbogast is falling on the stairs. The words are nothing, because the visual splendor is unique...
6
A Man and a Woman 1966,  Unrated)
A Man and a Woman
The mad way of direction, the sincere characters, the chromatic spin, the music. All in all is a masterpiece. The romance is not just the one shown in the title, between a man and a women. All the object and elements follow their love story. The two children, the blind man with the dog, even the cars from the race and the camel filmed by Anne.
7
Songs From the Second Floor 2000,  Unrated)
8
Citizen Kane 1941,  PG)
9
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
10
Amarcord 2009,  R)
11
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
12
Stalker 1979,  Unrated)
13
Breaking the Waves 1996,  R)
14
Persona 1966,  Unrated)
15
Pulp Fiction 1994,  R)
16
The Death of Mr. Lazarescu (Moartea domnului Lazarescu) 2005,  R)
17
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
18
L'année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) 1961,  Unrated)
19
Nazarín 1958,  Unrated)
Nazarín
This is my favorite Bunuel film. Is perfect from the story to the photography. The panoramic shots have father Nazario like a perception of their moves, even if he isn't the panoramic character. The allegory of Jesus is made from a modern western way of thinking. In the nihilistic side is like El, when the humans fight with their ambitions, not for them. Good ideas from European philosophy are portrayed by Bunuel. Nietzsce said that there was only one treu Christian, and he died on the cross. This idea is followed and become a leitmotif. In the last scene of the movie an old woman by the road gives him a pineapple as charity. The pineapple is a sexual symbol and the fact that Nazario accept it the proof that he doesn't care anymore about his soul and going to heaven. There is no good or evil. There is just a circle and the absurd give you everything, but in the final you see that your solitude is everything and you don't have nothing, not even yourself. On the intellectual side the movie is more or less disturbing, but is definitely a masterpiece!
20
Viridiana 1961,  R)
Viridiana
Viridiana can be watched like a sequel to Nazarin. Viridiana take the form of a saint, but in her educated spirit it seems she's a bigot. I love the way how the symbols are shown.: he Hendel's Messiah, the Last Supper parody, the skipping rope, and the habitual chicken who is heard in the Last Supper moment. The first part part of the movie is moving slow, with dramatical moments, especially the sleep walker Viridiana and the kiss. The second part began with Jorge's death. This is the insane part, Viridiana facing her demons, in a peacefully surface way of things. The third part is the beggars banquet. Here we have the entire society and its values parodied, from church to matrimony. The hight point of all this is the rape. In the final we have another Viridiana that play cards, listen modern music and is prepared to a ménage à trois.
21
Belle de jour 2002,  R)
Belle de jour
The winner of Golden Lion at the Venice Film Festival in 1967 is an outstanding masterpiece. An ordinary problem, the housewife who's get bored, is shown from the brilliant visual Bunuel's eyes. It is show the essential things from what the plot want from the spectators. The fetishes don't miss, so the ensemble of things plus the actions the the emotions of the characters create the perfect ambient from what Bunuel intend to do. We see a young Catherine Deneuve in one of her best role! Her face mimic reflect not only the emotions that she had in that moment, but also the kind of relations with she found with others. The sound of the bells announce the dream, and the desires. Her experience evolve, and the indirect purpose is to become like in her dreams, not only spiritual but physical. In the end we have this sound, and Severine looking at the horses which produce it. I put myself a question, that depends the human nature: will became Severine the perfect housewife for a cripple housebound because she isn't in the carriage like at the beginning of the movie?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments