Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  pinksquirrel's Rating My Rating
1
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Save me Tom Cruise......
2
Superman 1978,  PG)
Superman
I shouldn't have to say much about this, one of the oriignal superhero films, no one can touch Chris Reeves......although Brandon does a good job in Superman Returns ! Watch the extended cut of Superman if you can, the new footage within Lex's lair is amazing !
3
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
"I love scotch, scotch scotch scotch...." - Pure Genius !! One of the funniest characters to be invented this century !! I hope they make another one !!
4
300 2007,  R)
300
Ok, this film was amazing ! Very brutal and entertaining, basically Gladiator on drugs !! The film is very very faithful to the comic, which I thank the studio and director.....WOW is all I can say to some things up.
5
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
I love these guys......and nobody's wilder then the Wildboyz !!
6
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Pure genius & Pontius rocks !!
7
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
8
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Pure classic genius - we all know and love this tale of the original underdog !! Win Rocky Win !
9
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
Great film, great story telling once again from Stallone, really going back to the roots of the original film and bringing together the good elements of all the previous films & thus completing the story of Rocky Balboa. If you're a big Rocky fan like me, you'll soak this up big time & it was a joy to watch ! A good way to say goodbye to this legendary character.
10
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
11
Wedding Crashers 2005,  R)
12
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
13
Cars 2006,  G)
14
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
OMG this was everything I wanted it to be & more !!! I'm still in shock......I might go and see if my car is a transformer in disguise !
15
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
16
Miami Vice 2006,  R)
Miami Vice
Smooth, that's how we do it........Colin & Jamie, no other guys could pull off this. Best pairing up in a cop film since Will & Martin from Bad Boys. Oh and with Linkin Park & Jay-Z laying down the tunes.....nuff said !
17
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
I love the film, cast & director.......the story is really funny & it really fits ths cast entirely. If you like other films like the Royal Tenenbaums & Rushmore you'll easily lap this up !
18
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
Every bit as good as Fast & Furious, and I love Nic Cage in this.....awesome cars, let's riiiiidddeeee !!!!!!!
19
Bad Boys 1995,  R)
20
Bad Boys II 2003,  R)
21
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
The Transformers - The Movie
Classics 80's cartoon, you gotta love Optimus & the boys !
22
Serenity 2005,  PG-13)
23
Vanilla Sky 2001,  R)
24
Face/Off 1997,  R)
25
Con Air 1997,  R)
26
King Kong 2005,  PG-13)
27
Sin City 2005,  R)
28
Jaws 1975,  PG)
29
Back to the Future 1985,  PG)
30
Back to the Future Part II 1989,  PG)
31
Back to the Future Part III 1990,  PG)
32
The Terminator 1984,  R)
33
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
34
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
35
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
Loved this vampire film, very creative and very original. Definately one of my favourite films !
36
Day Watch 2007,  R)
Day Watch
On par with the first film and again highly entertaining. I won't give anything away, but if you liked the first film, you have to check this one out ! Bring on part 3.
37
Superman II 1981,  PG)
38
Superman Returns 2006,  PG-13)
39
Gladiator 2000,  R)
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
41
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
43
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
44
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
45
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
46
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
47
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
48
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
49
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
50
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
51
The Notebook 2004,  PG-13)
52
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
53
Road Trip 2000,  R)
54
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
Trailer looks cool and again the studio looks to have been as faithful as can be to the original look of the comic. Ok seen this now, it's good but not as solid as Daredevil. Effects look amazing though !! Maybe if they release a director's cut it might make the film more fulfilling.
55
Brian De Palma, l'incorruptible (The Life of Brian) (Brian De Palma: The Untouchable) 2002,  Unrated)
56
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
57
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
58
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
59
Clerks 1994,  R)
Clerks
36........!!!
60
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Genius !!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments