My Favorite Movies


  pinkpegas's Rating My Rating
1
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
2
Johnny Cash i København (Johnny Cash in Copenhagen) 1971,  Unrated)
3
Punk's Not Dead 2006,  Unrated)
4
Cry-Baby 1990,  PG-13)
5
Redwood Justin, Vampire Hunter: Dance with a Vampire 2006,  Unrated)
6
Interview with the Vampire 1994,  R)
7
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
i haven't seen it but i've read the book. great book, i'm not very pleased about the actors, not the actors that i've expected for this movie
8
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
again...great movie, great book.Onw of the few films that actually cought some of the magic of the very well written book . I've enjoyed both equally
9
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
the book was very interasting, and the movie was well produced for that time
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Mad Max 1979,  R)
13
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
14
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
15
The Interpreter 2005,  PG-13)
16
Mad World 2010,  Unrated)
17
Mad About You 1990,  PG)
18
Alien 1979,  R)
19
Alien vs. Hunter 2004,  Unrated)
20
Predator 1987,  R)
21
Alien Predator 1987,  R)
22
Predator 2 1990,  R)
23
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
24
Constantine 2005,  R)
Constantine
i didn't like the end,
25
Constantine 2 2012,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments