My Favorite Movies


  pinklouise's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
2
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
3
Trainspotting 1996,  R)
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
Donnie Darko 2001,  R)
7
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
8
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
9
Desperado 1995,  R)
10
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
11
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
12
Sense and Sensibility 1995,  PG)
13
Shakespeare in Love 1998,  R)
14
Good Will Hunting 1997,  R)
15
Dead Poets Society 1989,  PG)
16
The History Boys 2006,  R)
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
18
Monsters, Inc. 2001,  G)
19
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
20
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
21
Young Frankenstein 1974,  PG)
22
The Ladykillers 1955,  Unrated)
23
The Breakfast Club 1985,  R)
24
Nightbreed 1990,  R)
25
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
26
The Pianist 2002,  R)
27
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
28
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
29
V for Vendetta 2006,  R)
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
32
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
33
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
36
Night of the Living Dead 1968,  R)
37
Dawn of the Dead 1978,  R)
38
Day of the Dead 1985,  Unrated)
39
Hot Fuzz 2006,  R)
40
28 Days Later 2002,  R)
41
28 Weeks Later... 2007,  R)
42
Requiem for a Dream 2000,  R)
43
Memento 2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments