My Favorite Movies


  pinkikoowen's Rating My Rating
1
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
This is my forever lovely film,I love this movie very much.
2
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
The smile on your face
Lets me know
That you need me
There's a truth
In your eyes
Saying you'll never leave me
...You say it best
When you say
Nothing at all...
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I love this movie.How can i find a guy like this !-a guy who can be a better man because of the girl he loved.This movie also contained some of my good memories with my old friend.
4
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
Cry,sad,and impressive.One of my all time favourite.
5
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
I thought firstly that it's a comedy but actually it's exactly not.It can make you laugh in tears.Impressive and sweet!!!
6
Comrades - Almost a Love Story (Tian mi mi) 1997,  Unrated)
Comrades - Almost a Love Story (Tian mi mi)
Love is about two person and a destiny.This movie is very good and romantic.

10th May 2007
7
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
The lovers in the film can become the lovers in the real life.Sadly,They had divorce T__T.Anyway,I really like this film.
8
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
I think this is the best episode of this movie.Hilarious and sexy.All of them are grown up from high school students to university students.this movie showed me that it's not just a sex but it's about friendship and love.Classic teen movie that you don't wanna miss it.
9
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
This movie can cheer everyone up!! If you're down and desperate,this movie will make you feel better.Father and son's relationship is very impressive.Cry me a river all the time i watched in the theatre.5 five star for this great movie!!!
10
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Great plot,excitng,so scary.You can't cheat death.
11
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
Lovely,nice,comedy.I like this movie very much.
12
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Terrific!!Great!! you can found all of emotions from this movie,funny,drama,excitng,romance and everything.Although Tobey is quite fat,he's still good looking for me lol

1st May 2007 with my brother.
13
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Sad,sweet,unforgetable.
14
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
Amazing,great plot,very exciting!!!
15
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
This film made me like Ziyi zhang.She looked really beautiful.The little girl who played as Chiyo is really charming too.I think this movie seems like "Dady long legs" in Japanese version.
16
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
Classic movie in English style!!.The scenes and songs are terrific!!!.

I'm the beatles mania!! I'm The UK lover!!!
17
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Terrific!
18
The Land Before Time 1988,  G)
The Land Before Time
I like this movie.The song "If we hold on together" is very beautiful one.
19
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Everytimes I see this movie,it's always make me cry.I'm so impressive with the love of his&her.Moreover,I like Leonardo,he uses to drive me crazy!!! (i mean in the past that he never become fat!)
20
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Leonardo looked really handsome in this movie.There're a lot memorable scene such as love at first sight through the fish aquarium,kiss in the pool etc.
21
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
This is very fun,I like Owen&Vince.I also fall in love with Rachel Mcadams too.
22
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
Hey,I'm a law student and i also like pink colour.How come i don't like this movie lol.
23
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
Get,my friend at Chula,told me about this movie ,so i decided to rent it from Mangpong.And it was not dissappointing.The plot was very coo.Although it seemed a bit over,I like this movie.Furthermore Jim caviezel is so handsome..eiei
24
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Reflecting the real life in high-school.love this movie.
25
Raise Your Voice 2004,  PG)
26
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
Excitng,cool !!! great plot!! Rachel&Cillian rocks!
27
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
28
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Love this movie.the song performed by Leann Rimes is great!.Adam garcia looks terrific too.
29
Sleepy Hollow 1999,  R)
30
Untold Scandal 2003,  Unrated)
Untold Scandal
great scenes,costumes and actors.I will never know it was adapted from"Les Liaisons Dangereuses" because it is very good one.Sexy and wicked!!

9th May 2007
31
The New Guy 2002,  PG-13)
The New Guy
I watched this movie from cable tv and I love this movie a lot.It's comedy,impressive and gave us a lot of lessons.DJ qualls made a good job!!
I want to buy it in DVD but it's rare item in Thailand T___T.
32
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
really really nice and entertaining movie!!
hilarious and funny
i can watch it again and again without boring.
Amy Adams extreamly overacts but i really like her.

27th Jan 08

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments