My Favorite Movies


  pinkie102's Rating My Rating
1
The Year of Living Dangerously 1982,  PG)
The Year of Living Dangerously
Mel Gibson BEFORE he got lazy (and anti-semitic).. amd Sigourney Weaver good in it too...
2
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
SO much energy and fresh ideas.. a MODERN classic
3
Lantana 2001,  R)
Lantana
very clever film, quite slow paced initially but stick with it... GREAT acting and TREALLY believable complex 3 dimensional characters and TRULY gripping at the end...
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
superb
5
Memento 2000,  R)
Memento
VERY clever movie repays the watching
6
Psycho 1960,  R)
Psycho
STILL one of the best shocker films ever ..HITCH made UP the rules!
7
L.A. Story 1991,  PG-13)
L.A. Story
not a great movie but ONE fantastic scene where two new lovers walk in downtown LA then suddenly become children walking in adult clothes worth it for that alone
8
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
still a classic if you have NEVER watched in on a BIG screen.. you should BIT old fashioned now though
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
TO me the best of the three LOTR rings films... fantastic attention to details
10
From Russia With Love 1963,  PG)
From Russia With Love
THE best Bond film from the THE best bond..Connery

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments