Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  pinkgurlaloo's Rating My Rating
1
Letters to Juliet 2010,  PG)
2
Inception 2010,  PG-13)
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
"The greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return."

I'm inlove with this movie.
I can watch it over and over and over again...
4
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
500 days of summer.. what can i say? frank, fresh, unusual, funny, original and it's something that i can relate with?? lol. i think i'm obssessed with the film.
5
The Illusionist 2006,  PG-13)
6
She's the Man 2006,  PG-13)
7
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
Cutesy and light. I love Isla Fisher (since wedding daze)... love this one mainly because of her! laughed a lot especially her dance scene...
8
The Karate Kid 2010,  PG)
9
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Bite me! Bite me Edward! LOL.

Interesting script, Great love story and a GORGEOUS cast.
Kristin Stewart and Robert Pattinson... just wow!

Not just another vampire movie..
10
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
11
Enchanted 2007,  PG)
12
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
He's Just Not That Into You
i love justin long. haha.
Laughed a lot during the movie.
I super love it!!!!
13
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
14
Stardust 2007,  PG-13)
15
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
Madagascar: Escape 2 Africa
The penguins are really psychotic. haha. hilarious. i love this movie!!
16
Transformers 2007,  PG-13)
17
Madagascar 2005,  PG)
18
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
super cute.
i love wall-e and eve.
also MO.
*Foreign Contaminant*
LOL
19
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
i love it!!
20
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
dark and twisted
21
If Only 2004,  PG-13)
22
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
23
The Karate Kid 1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments