My Favorite Movies


  1. pinkbabe811
  2. Sexy Letti

Give list a short description

  pinkbabe811's Rating My Rating
1
Grease 1978,  PG)
Grease
my # 1 movie for ever!!!!!!!!!!!!!!!
2
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
i reallly love it! best movie besides grease. #2 favorite
3
The Scarlet Letter 1995,  R)
The Scarlet Letter
the priest on the cover is totally hot and has a nice body! # 3 for ever
4
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
so true and good love it
5
Glitter 2001,  PG-13)
Glitter
i love it!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
6
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
great movie
7
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
love it
8
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
i love this movie also
9
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
this works
10
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
real teen life
11
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
mother and daughter movie gotta see
12
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
love this movie so true
13
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
i love this movie
14
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
hell yeah
15
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
love it
16
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
cute
17
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
very good
18
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
love it
19
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
oh yeah
20
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
The Skeleton Key
scary
21
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
ever lasting life
22
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
sisters
23
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
cute
24
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
love it
25
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
man it is hard to change from teen to woman
26
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
cute
27
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
love it
28
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
the best
29
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
i love summers
30
The Parent Trap 1998,  PG)
The Parent Trap
cute and funny
31
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
love it
32
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
think you can cheer watch this
33
Bring It On Again 2004,  PG-13)
Bring It On Again
think you learn how to cheer when watching the first movie. think again. watch this second one
34
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
how to dance
35
Darkness Falls 2003,  PG-13)
Darkness Falls
scary
36
Urban Legend 1998,  R)
Urban Legend
creepy
37
Urban Legends: Final Cut 2000,  R)
Urban Legends: Final Cut
more creepy
38
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
Urban Legends: Bloody Mary
scream
39
Leprechaun 1993,  R)
Leprechaun
omg. scary
40
Leprechaun 2 1994,  R)
Leprechaun 2
omg. more scarier
41
Leprechaun 3 1995,  R)
Leprechaun 3
omg. piss your pants
42
Leprechaun 4 ,  R)
Leprechaun 4
omg. don't look
43
Leprechaun 4 - In Space 1996,  R)
Leprechaun 4 - In Space
omg. run fast
44
Leprechaun in the Hood 2000,  R)
Leprechaun in the Hood
omg. run faster
45
Last Leprechaun 2001,  Unrated)
Last Leprechaun
omg. hide
46
Leprechaun - Back 2 Tha Hood 2003,  R)
Leprechaun - Back 2 Tha Hood
omg. he is coming
47
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
so freakin funny
48
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
cute movie
49
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives
scary
50
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
love it
51
Child's Play 2 1990,  R)
Child's Play 2
very evil
52
Child's Play 3 1991,  R)
Child's Play 3
totally evil
53
Bride of Chucky 1998,  R)
Bride of Chucky
love chucky
54
Seed Of Chucky 2004,  R)
Seed Of Chucky
evil bride
55
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
wow
56
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
no more brides running away now
57
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
really dirty
58
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
i diffentity want to see it
59
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
scary
60
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
very creepy
61
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
Cheaper By the Dozen
histerical
62
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
so funny
63
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
cool
64
Shallow Hal 2001,  PG-13)
Shallow Hal
funny
65
Life-Size 2000,  G)
Life-Size
i would love to have a life size barbie
66
Blue Crush 2002,  PG-13)
Blue Crush
great
67
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
how cute love movies can be
68
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
funny
69
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
sing along
70
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
the girl is really dumb
71
Crossroads 2002,  PG-13)
Crossroads
ok. not very interesting
72
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
great movie
73
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
funny
74
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
so hilarious
75
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
so funny
76
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
the movie was sooooooooooo good
77
License to Wed 2007,  PG-13)
License to Wed
looks funny
78
Superbad 2007,  R)
Superbad
that is the shit
79
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
80
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
i love it
81
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
loved it!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments