My Favorite Movies
Give list a short description
| pinjasamurai's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 2 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 3 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 4 |
Best in Show 2000, PG-13) |
|
| 5 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 6 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 7 |
Clue 1985, PG) |
|
| 8 |
Europa (Zentropa) 1991, R) |
|
| 9 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 10 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 11 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 12 |
Man on the Moon 1999, R) |
|
| 13 |
Mystery Men 1999, PG-13) |
|
| 14 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 15 |
The Producers 1968, PG) |
|
| 16 |
Psycho 1960, R) |
|
| 17 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 18 |
The Shining 1980, R) |
|
| 19 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 20 |
Willard 2003, PG-13) |




















