My Favorite Movies


  pinguar's Rating My Rating
1
The Crow 1994,  R)
The Crow
it's my fav. of all time. an excellent job from brandon lee & alex proyas, which sadly a never-finding group again!
2
Dark City 1998,  R)
Dark City
another alex proyas' awesome project, father of all cool fictions like Matrix, a dark & cool movie!
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
absolutely, this movie make me feel like watching an ordinary day of me! long live all amelie-like girlz, sweet!
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
another cool, funny & sweet johnny & burton work!
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
6
Fight Club 1999,  R)
7
Mulholland Drive 2001,  R)
8
V for Vendetta 2006,  R)
9
Ed Wood 1994,  R)
10
Lost Highway 1997,  R)
11
Arizona Dream 1993,  R)
12
Requiem for a Dream 2000,  R)
13
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
14
Eraserhead 1977,  R)
15
Closer 2004,  R)
16
Reservoir Dogs 1992,  R)
17
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
Big Fish 2004,  PG-13)
20
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
21
Friday the 13th 1980,  R)
22
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
23
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
24
Vincent 1982,  G)
25
A Clockwork Orange 1971,  R)
26
Beetlejuice 1988,  PG)
27
Sleepy Hollow 1999,  R)
28
The Usual Suspects 1995,  R)
29
The Color Purple 1985,  PG-13)
30
Blue Velvet 1986,  R)
31
The Shawshank Redemption 1994,  R)
32
The Godfather 1972,  R)
33
The Matrix 1999,  R)
34
Interview with the Vampire 1994,  R)
35
Léon (The Professional) 1994,  R)
36
The Lost Boys 1987,  R)
37
Carlito's Way 1993,  R)
38
I Am Sam 2001,  PG-13)
39
Volver 2006,  R)
40
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
41
Donnie Darko 2001,  R)
42
The Doors 1991,  R)
43
Breaking the Waves 1996,  R)
44
Trainspotting 1996,  R)
45
Back to the Future 1985,  PG)
46
The Fifth Element 1997,  PG-13)
47
JFK 1992,  R)
48
The Prestige 2006,  PG-13)
49
Girl, Interrupted 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments