My Favorite Movies


  pincat's Rating My Rating
1
The Shining 1980,  R)
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
Fight Club 1999,  R)
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
5
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
6
Taxi Driver 1976,  R)
7
The Exorcist 1973,  R)
8
Big Night 1996,  R)
9
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
10
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
i love this movie so much.
11
The Game 1997,  R)
12
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
13
Pulp Fiction 1994,  R)
14
Misery 1990,  R)
15
When Harry Met Sally 1989,  R)
16
This Is Spinal Tap 1984,  R)
17
Swingers 1996,  R)
18
Office Space 1999,  R)
19
Groundhog Day 1993,  PG)
20
The Matrix 1999,  R)
21
Shaun of the Dead 2004,  R)
22
The Graduate 1967,  PG)
23
Killing Zoe 1994,  R)
24
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
Jonze and (particularly) Kaufman always deliver such a terrific mindfuck.

i love it.
25
Awakenings 1990,  PG-13)
Awakenings
that scene where de niro watches penelope ann miller walk away, through the bars of the window, kills me every time.
26
Dawn of the Dead 1978,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments