My Favorite Movies


  pinarguney87's Rating My Rating
1
Mulholland Drive 2001,  R)
2
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
3
The Travelling Players (O thiasos) 1976,  Unrated)
4
Barton Fink 1991,  R)
5
The Tenant 1976,  R)
6
Blow-Up 1966,  Unrated)
7
Stalker 1979,  Unrated)
8
Andrei Rublev 1966,  Unrated)
9
Alphaville 1965,  Unrated)
10
Modern Times 1936,  G)
11
Lost Highway 1997,  R)
12
The Silence 1963,  Unrated)
13
Dressed to Kill 1980,  R)
14
Rumble Fish 1983,  R)
15
North by Northwest 1959,  Unrated)
16
Taxi Driver 1976,  R)
17
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
18
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
19
Pulp Fiction 1994,  R)
20
The Maltese Falcon 1941,  PG)
21
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
22
A Clockwork Orange 1971,  R)
23
Apocalypse Now 1979,  R)
24
Eternity and a Day 1998,  Unrated)
25
Taxidi sta Kithira (Voyage to Cythera) 1984,  Unrated)
26
Kings of the Road (Im Lauf der Zeit) 1975,  Unrated)
27
Paris, Texas 1983,  R)
28
The Shining 1980,  R)
29
Angel Heart 1987,  R)
30
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
31
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments