My Favorite Movies


  pimpalaion's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
2
Interview with the Vampire 1994,  R)
3
Freeway 1996,  R)
Freeway
Reese Is amazing in the film
4
Fight Club 1999,  R)
5
Snatch 2001,  R)
6
Kids 1995,  NC-17)
Kids
A movie with a great meassge A most see for movie watchers of all ages
7
The Crush 1993,  R)
8
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
9
Scarface 1983,  R)
10
King of New York 1990,  R)
11
Grandma's Boy 2006,  R)
12
Army of Darkness 1993,  R)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
14
Being John Malkovich 1999,  R)
15
Eyes Wide Shut 1999,  R)
16
A Clockwork Orange 1971,  R)
17
A Raisin in the Sun 1961,  PG)
18
Dolemite 1975,  R)
19
Harlem Nights 1989,  R)
20
Out of Time 2003,  PG-13)
21
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
22
If Looks Could Kill 1991,  PG-13)
23
The Boy Who Could Fly 1986,  PG)
24
A Time to Kill 1996,  R)
25
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
26
Boogie Nights 1997,  R)
27
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
28
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
29
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
30
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
31
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
32
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
33
Made in America 1993,  PG-13)
34
Last Action Hero 1993,  PG-13)
35
Perfect Stranger 2007,  R)
Perfect Stranger
Looks good
36
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
37
Yellow Submarine 2012,  G)
38
V for Vendetta 2006,  R)
39
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
A classic movie natalie portman at her best
40
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
41
Sin City 2005,  R)
42
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
43
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
44
Scarface 1932,  PG)
45
Lucky Number Slevin 2006,  R)
46
Legend 1986,  PG)
47
Top Secret! 1984,  PG)
48
The Monster Squad 1987,  PG-13)
49
Monster House 2006,  PG)
Monster House
This was a good movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments