My Favorite Movies


  pikeymut's Rating My Rating
1
Sin City 2005,  R)
Sin City
"That coat looks like Baghdad... So does yer face,
TAKEITOFF!!!
2
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Only the greatest movies makes you fall in love with its characters, and this film...
... Fuck it Dude, let's go bowling!
3
Snatch 2001,  R)
Snatch
Need to have a shite!
4
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
It's okay not to like this movie. Most people only want to watch movies that hide truth, have a happy ending, describe love and make them feel good. Why should you learn how to swim when the water's only 3 feet deep?
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Could be one of the greatest films if it were made as a drama. The idea itself is a bit bizarre, but there's lots of room for a turnaround.
6
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Soderbergh turned this 'remake' into his own masterpiece trilogy!

... Let's hope it's just a trilogy.
7
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
Soderbergh turned this 'remake' into his own masterpiece trilogy!

... Let's hope it's just a trilogy.
8
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Damn Good Flick. The end cost it a half star.
9
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
Choose your life.
10
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
One of the most underrated, overrated films of all times (2nd to Scarface)! -It's almost so overrated that I didn't want to add it to my favs list/and so underrated for its quality that I couldn't resist.
11
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
One of the most underrated, overrated films of all times (2nd to Scarface)! -It's almost so overrated that I didn't want to add it to my favs list/and so underrated for its quality that I couldn't resist.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments