Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  pikectycpl's Rating My Rating
1
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
2
Mystic River 2003,  R)
3
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
4
Flags of Our Fathers 2006,  R)
5
Unforgiven 1992,  R)
6
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
7
In the Line of Fire 1993,  R)
8
Absolute Power 1997,  R)
9
Play Misty for Me 1971,  R)
10
Kelly's Heroes 1970,  PG)
11
Heartbreak Ridge 1986,  R)
12
We Were Soldiers 2002,  R)
13
Braveheart 1995,  R)
14
The Patriot 2000,  R)
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
16
Top Gun 1986,  PG)
17
Dead Man Walking 1995,  R)
18
Bull Durham 1988,  R)
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
Saving Private Ryan 1998,  R)
21
The Green Mile 1999,  R)
22
Cast Away 2000,  PG-13)
23
A League of Their Own 1992,  PG)
24
Philadelphia 1993,  PG-13)
25
The Longest Yard 2005,  PG-13)
26
Anger Management 2003,  PG-13)
27
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
28
Big Daddy 1999,  PG-13)
29
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
30
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
31
The Waterboy 1998,  PG-13)
32
Billy Madison 1995,  PG-13)
33
Little Nicky 2000,  PG-13)
34
Airheads 1994,  PG-13)
35
The Godfather 1972,  R)
36
Scarface 1983,  R)
37
The Godfather, Part II 1974,  R)
38
The Devil's Advocate 1997,  R)
39
Donnie Brasco 1997,  R)
40
Scent of a Woman 1992,  R)
41
Carlito's Way 1993,  R)
42
Dog Day Afternoon 1975,  R)
43
Serpico 1973,  R)
44
Sea of Love 1989,  R)
45
...And Justice For All 1979,  R)
46
City Hall 1996,  R)
47
GoodFellas 1990,  R)
48
Analyze That 2002,  R)
49
Casino 1995,  R)
50
Analyze This 1999,  R)
51
Backdraft 1991,  R)
52
Heat 1995,  R)
53
Ronin 1998,  R)
54
The Deer Hunter 1978,  R)
55
A Bronx Tale 1993,  R)
56
Once Upon a Time in America 1984,  R)
57
City by the Sea 2002,  R)
58
Midnight Run 1988,  R)
59
We're No Angels 1989,  PG-13)
60
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
61
Mame 1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments