My Favorite Movies


  Pigfaced's Rating My Rating
1
Beetlejuice 1988,  PG)
2
Batman 1989,  PG-13)
3
Night Shift 1982,  R)
4
BASEketball 1998,  R)
5
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
excellent, what fantastic four should have been
6
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical)
yes i have the special editon dvd
7
Orgazmo 1997,  R)
Orgazmo
possibly the greatest dvd ever
8
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
greatest musical . ever!
9
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
10
Team America - World Police 2004,  R)
11
The Dream Team 1989,  PG-13)
12
In the Mouth of Madness 1994,  R)
13
The Fog 1980,  R)
14
Bad Boys 1995,  R)
15
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
16
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
oh wow, wow.
17
Grand Canyon 1991,  R)
Grand Canyon
thoroughly enjoyed this film
18
Bad Taste 1987,  R)
Bad Taste
love it love it love it
especially 2 disc US special edition
19
Zombi 2 1979,  R)
Zombi 2
my favourite zombie movie of all time
20
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
21
Halloween 1978,  R)
22
Prince of Darkness 1987,  R)
Prince of Darkness
still scary
23
Taxi 1998,  Unrated)
24
The Lion King 1994,  G)
25
The Thing 1982,  R)
26
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
27
Taxi 2 2000,  Unrated)
28
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
Only watch it uncut, the US dead-alive version sucks
29
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
30
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
31
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
so so good, everything i wanted as a freddy fan. and made me watch the jason movies in complete order
32
UHF 1989,  PG-13)
UHF
cant beat WAY
33
Beverly Hills Cop 1984,  R)
34
The Golden Child 1986,  PG-13)
35
Reservoir Dogs 1992,  R)
36
Pulp Fiction 1994,  R)
37
Trading Places 1983,  R)
38
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
brilliant, great for fans of original, finally ended it on a high
39
Scream 1996,  R)
Scream
Absolutley love this movie, watched it 3 times over its opening weekend
40
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
41
Home Alone 1990,  PG)
42
Sin City 2005,  R)
Sin City
1 of the best movies ever
43
Desperado 1995,  R)
Desperado
just brillant
44
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
awesome
45
Con Air 1997,  R)
46
The Breakfast Club 1985,  R)
47
Four Rooms 1995,  R)
48
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
49
Creepshow 1982,  R)
50
Prince - Sign 'O' the Times 1987,  PG-13)
51
Purple Rain 1984,  R)
52
Death Race 2000 1975,  R)
Death Race 2000
i adored this movie as a kid, so funny . still has a speical place
53
Moving 1988,  R)
54
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
thoroughly enjoyed every bullet ridden second of this nonstop action peiced fun fest, up there with crank, biggest laugh was the end of the parachute scene.
55
Crank 2006,  R)
Crank
so good , funny n exciting throughout. brill, it;s not shawshank but still gets the high stars coz its popcorn tastic
56
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
good movie, if it wasn't for the wanky fx it would of got 5stars
57
Feast 2006,  R)
58
Les Raisins de la mort (The Grapes of Death) 1978,  Unrated)
Les Raisins de la mort (The Grapes of Death)
really enjoyed this
59
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
love it love it, perfection, ive got this on korean, french and the uk dvd versions, think ive paid enough for it now
also; may contain the sexiest tight-jeans-arse shot ever on caught film
60
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
61
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
enjoyed every minute, depp, carter n burton done it again. i honestly cant get enough of this movie.

seen over 20 times now. movie of the year
62
Angel-A 2005,  R)
Angel-A
GORGEOUS!! cant wait for my french to get better so i can enjoy every frame without looking at the subs, this is a must for HD
63
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
its just so damn good.
cineworld-nottingham, was the only let down , showing it on poxy little screen 13. wanna go again for a better screen and pref a digital showing

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments