My Favorite Movies


  pianoman216's Rating My Rating
1
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
2
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
3
Bicentennial Man 1999,  PG)
4
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
This is a really good example of a good broadway musical adapted into a good film. They are not the same piece, nor SHOULD they be. The word "adaptation" implies change, and Director Bill Condon changed just enough to make this piece of theatre work really well on film. It also has a really strong supporting cast. The movie was just so much fun, too.
5
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
8
Cars 2006,  G)
9
Life as a House 2001,  R)
10
The Life of David Gale 2003,  R)
11
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments