My Favorite Movies
| phuizar1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lawrence of Arabia 1962, PG)
This is, quite literally, my favorite movie ever. Never before have I ever seen a film in which every single aspect ranks among the best ever. The most beautiful cinematography ever committed to celluloid, a pitch-perfect musical score, perfect pacing, epic storytelling, and some of the best ensemble acting ever. No other movie has done it for me like this one. |
|
| 2 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated)
Akira Kurosawa is probably my favorite director of all-time, and this incredible film is one of the reasons why. This, along with "Rashomon", "Yojimbo", "Ran", and "Throne of Blood", are the crown jewels of Japanese cinema. And the story is as timeless as they come, having inspired films such as "The Magnificent Seven" and, more recently, "A Bug's Life". The absolute best film in an amazing body of work by one of the great masters of cinema. |
|
| 3 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 4 |
Casablanca 1942, PG)
What can I say about "Casablanca" that hasn't already been said a thousand times by others a whole lot more eloquent than I am? This is one of the best movies ever made and probably the best romance movie ever made. Humphrey Bogart's at the top of his game in this picture. This movie is probably the reason why Bogey is my favorite actor. |
|
| 5 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 6 |
Blade Runner 1982, R)
When compiling a list of the most influential motion pictures in history, "Blade Runner" should probably be near the top. It's influenced probably 90% of all futuristic science fiction films today (although it owes a great deal to Fritz Lang's "Metropolis"), but that's not what makes this picture a classic. This is probably one of the most beautifully made movies in history with some of the most deeply affecting storytelling ever. Too bad that Ridley Scott has sold out so badly ever since. |
|
| 7 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated)
There are very few pictures that packs an emotional punch like this one. This is a movie that needs to be viewed multiple times in order to get the full experience, and what an experience it is! A true masterpiece in every sense of the word. Toshiro Mifune gives arguably his best performance in this film. One of Kurosawa's best. |
|
| 8 |
Raging Bull 1980, R)
How this picture lost the Academy Award to "Ordinary People" I'll never know. This is Martin Scorsese's quintessential masterpiece. Some of the best direction you'll ever see in your life, this movie is a real example on how movies should be made. Watching this, you just know you're watching a true master at work. Simply amazing. |
|
| 9 |
Citizen Kane 1941, PG)
I don't know whether or not I consider this the best picture ever made, but I can certainly understand why film historians consider it so. There's no doubt that it's the most influential. It's just an all-around incredible motion picture; great acting, directing, and one the best screenplays ever written. Simply amazing. |
|
| 10 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 11 |
Battleship Potemkin 1925, Unrated) |
|
| 12 |
La Dolce Vita 1960, Unrated)
It's hard to believe that this is the only Federico Fellini picture that I've seen, but it definately ranks as one of my top ten favorite movies ever. It's one of the sexiest movies I've ever seen, and Marcello Mastroianni is such a cool actor! His coolness definately ranks up with the likes of James Dean, Steve McQueen, and Marlon Brando. And Anita Ekberg is one of the hottest women in the history of the movies. |
|
| 13 |
Ran 1985, R)
This is by far the most epic film in Akira Kurosawa's entire body of work, and considering that he's responsible for films like "Seven Samurai" and "Throne of Blood", that's no small feat. It's also quite possibly the best film ever based on the works of William Shakespeare (it's "King Lear" set in feudal Japan). And for the record, Mieko Harada is the nastiest villainess I've ever seen in a movie. |
|
| 14 |
The Godfather 1972, R)
C'mon! It's the fucking Godfather people! How can this not be one of my all-time favorites? From Nino Rota's awesome score to some of the most classic scenes ever committed to film, this is one of the essential must-sees. A lot of people prefer "The Godfather Part II" to the original, but I beg to differ (for the record, Part II is still one of my favorite movies as well). This is the greatest crime movie ever made, even if it isn't the most true to life. It's also one of the most quotable. |
|
| 15 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 16 |
Bande à part (Band of Outsiders) 1964, Unrated) |
|
| 17 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG)
Along with "Lawrence of Arabia" and "Doctor Zhivago", "The Bridge on the River Kwai" is one of David Lean's monumental directorial achievements. Alec Guinness gives an amazing performance as Colonel Nicholson, in my book his best ever (yes, it's far superior performance to Obi-Wan Kenobi). It also won him an Academy Award for Best Actor. However, I would be committing a grave misservice if I failed to mention William Holden, whose Commander Shears anchors the entire picture. I love this movie! Can't get enough of it! |
|
| 18 |
King Kong 1933, Unrated)
The only word that can be used to sum up "King Kong" is 'timeless'. However, if you need another word, try this one on for size: 'genius'. This is a picture that has stood the test of time like no other, loved by cineastes and average moviegoers alike. Even though the Peter Jackson remake is technically superior, nothing about it can even be compared to the original, which is the very definition of perfection. The special effects still hold up, even by today's standards. The energy never lets up for a second, and even the acting (not the sort of thing you watch a picture like this for) is a delight. One helluva an achievement. |
|
| 19 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 20 |
The Wages of Fear 1953, Unrated) |
|
| 21 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972, R) |
|
| 22 |
The Great Escape 1963, Unrated)
"The Great Escape" is probably the greatest and most classic action picture I've ever seen. Thematically, it shares a lot in common with "The Bridge on the River Kwai", but unlike "Kwai", "Escape" is a pure action flick -- and an action flick that has never been topped at that. On the other hand, there has probably never been any other picture that is so unfairly underrated by critics and yet so innovative. A lot of imitators have tried (and failed) to recapture the magic of "The Great Escape". The only film that has even come close is Robert Aldrich's "The Dirty Dozen", but even that falls way short of the mark. |
|
| 23 |
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928, Unrated) |
|
| 24 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13)
When taken together as a whole, the entire "Lord of the Rings" trilogy is one of the most monumental achievements in the entire history of the movies. And if the trilogy isn't the most ambitious undertaking of all-time, it's certainly ranks up there. They're the "Gone With the Wind" or "The Godfather" of our generation. Of the entire trilogy, however, "The Return of the King" is by far the best. The battle sequences alone would make even Akira Kurosawa green with envy. |
|
| 25 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 26 |
The General 1926, Unrated) |
|
| 27 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 28 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 29 |
The Wrestler 2008, R) |
|
| 30 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 31 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 32 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 33 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 34 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 35 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 36 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 37 |
Children of Men 2006, R)
Not since Ridley Scott's "Blade Runner" came out almost 25 years earlier has a futuristic science fiction film made such an impression. While both films, in essence, are morality tales centered around societies ruled by a fear of the unknown, the dystopian cyber-metropolis of "Blade Runner" is the exact polar opposite of the contemporary war-torn ghettos seen in "Children of Men". "Blade Runner" was about the destruction of life whereas "Children of Men" is about the preservation of life (however, the moral of both films is that life is precious). However, I think that both films are, more than any other films of their genre, products of their generation. The future of "Blade Runner" is one ruled by the Cold War paranoia of the Reagan-era whereas the future of "Children of Men" conveys a feeling of post-9/11 uncertainty and intolerance. However, where "Children of Men" truly shines -- and this is something that was lacking in "Blade Runner" -- is in its ability to tell a human story (interestingly, the most human characters in "Blade Runner" were the Replicants themselves) without losing its focus. The cinematography in this picture is outstanding (you'll never see tracking shots more effective than these), Alfonso Cuaron's direction is impeccable, and the pacing couldn't be better. I'm glad to finally see a science fiction film that can truly be placed on the same pedestal as "Blade Runner". My only regret is that it took 25 years for it to arrive. |
|
| 38 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 39 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 40 |
High Noon 1952, Unrated) |
|
| 41 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 42 |
Doctor Zhivago 1965, PG-13) |
|
| 43 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 44 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 45 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 46 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 47 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 48 |
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007, PG-13) |
|
| 49 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 50 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 51 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 52 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957, Unrated) |
|
| 53 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 54 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 55 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952, PG) |
|
| 56 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 57 |
The Departed 2006, R) |
|
| 58 |
Up 2009, PG)
Pixar did what I thought was impossible and topped "WALL-E!" It must be incredibly frustrating for other animation studios when the newest Pixar feature turns out to be even better than the one that came before it... year after year! I guess that all the other studios will have to wait yet another year before they can win an Oscar for animated feature. |
|
| 59 |
The Seventh Seal , Unrated) |
|
| 60 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 61 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 62 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 63 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 64 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 65 |
There Will Be Blood 2007, R) |
|
| 66 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 67 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 68 |
Umberto D. 1952, Unrated) |
|
| 69 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 70 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 71 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 72 |
The Gold Rush 1925, Unrated) |
|
| 73 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 74 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 75 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 76 |
A Scanner Darkly 2006, R) |
|
| 77 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965, R) |
|
| 78 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 79 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 80 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969, PG) |
|
| 81 |
City Lights 1931, G) |
|
| 82 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 83 |
Dumbo 1941, G) |
|
| 84 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 85 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 86 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 87 |
Giant 1956, G) |
|
| 88 |
Stagecoach 1939, Unrated) |
|
| 89 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 90 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 91 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 92 |
Sherlock Jr. 1924, Unrated) |
|
| 93 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 94 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 95 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 96 |
La Jetée (The Pier) 1962, Unrated)
This is a terrific little film told entirely in stills and freeze frames but nevertheless completely engrossing. It was later remade over 30 years later as "12 Monkeys" (which I haven't seen). It's not very long (by my estimation, around 30 minutes), so it won't take you too long to watch it. For all I know, it could even be on YouTube by now. Check it out. |
|
| 97 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 98 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 99 |
Grizzly Man 2005, R) |
|
| 100 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 101 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 102 |
Man on Wire 2008, PG-13) |
|
| 103 |
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987, PG)
It's official: Louis Malle can truly be considered one of the great masters of cinema. This is one of the best movies I've seen in a really long time. It's one of those movies that not only stays in your head, but also touches your heart and sticks in your throat as well. It tells the story of a French boy in a Catholic school who befriends a Jewish boy that the headmaster is hiding from the Nazis. It's one of the most poignant (and devastating) pictures made during the 1980s. |
|
| 104 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 105 |
Fargo 1996, R) |
|
| 106 |
Brazil 1985, R) |
|
| 107 |
Cabaret 1972, PG) |
|
| 108 |
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962, PG-13) |
|
| 109 |
The Circus 1928, G) |
|
| 110 |
The Shining 1980, R) |
|
| 111 |
Sunrise: A Song of Two Humans 1927, Unrated) |
|
| 112 |
Downfall (Der Untergang) 2004, R) |
|
| 113 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 114 |
Yankee Doodle Dandy 1942, G) |
|
| 115 |
Bringing Up Baby 1938, Unrated) |
|
| 116 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 117 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 118 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 119 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 120 |
Deliverance 1972, R) |
|
| 121 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 122 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 123 |
Hoop Dreams 1994, PG-13) |
|
| 124 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 125 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 126 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 127 |
The Quiet Man 1952, Unrated) |
|
| 128 |
Stardust Memories 1980, PG) |
|
| 129 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 130 |
A History of Violence 2005, R)
I watched this movie for the second time last night. This is one of those pictures that gets better with repeat viewings. Expertly directed by David Cronenberg with terrific performances from the entire cast. Viggo Mortensen is perfect, truly one of the best leading men today. It's a real mind-job of a movie. |































































































































