Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. photolady27
  2. Christine

This is list of some of my favorite movies, though it is by no means a complete list. I like horror, thrillers, action, and comedies. I also like the occasional romantic movie, but I'm not generally a "chick flick" kind of girl. I'll take zombies over sex scenes any day!

  photolady27's Rating My Rating
1
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
I love this movie, it's so romantic, and has wonderful actors.
2
Night of the Living Dead 1968,  R)
3
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
4
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
Best Bette Midler movie ever!
5
Whiteout 2009,  R)
6
National Treasure 2004,  PG)
7
The Losers 2010,  PG-13)
8
Resident Evil 2002,  R)
9
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
10
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
11
Hostage 2005,  R)
12
Die Hard 1988,  R)
13
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
14
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
15
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
16
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
17
Dracula 2000 2000,  R)
18
Dawn of the Dead 2004,  R)
19
Land of the Dead 2005,  R)
20
Terms of Endearment 1983,  PG)
21
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
22
X-Men 2000,  PG-13)
23
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
24
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
25
Dog Soldiers 2002,  R)
26
Underworld 2003,  R)
27
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
28
John Q 2001,  PG-13)
29
The Bone Collector 1999,  R)
30
Star Trek 2009,  PG-13)
31
Push 2009,  PG-13)
32
Jumper 2008,  PG-13)
33
The Italian Job 2003,  PG-13)
34
The Happening 2008,  R)
35
Eagle Eye 2008,  PG-13)
36
Ghost Rider 2007,  PG-13)
37
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
38
Knowing 2009,  PG-13)
39
The Sorcerer's Apprentice 2010,  PG)
40
Snake Eyes 1998,  R)
41
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
42
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments