My Favorite Movies


  photochicka's Rating My Rating
1
Y Tu Mamá También 2001,  R)
2
Great Expectations 1998,  R)
3
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
4
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
5
Highway 2001,  R)
6
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
7
Pan's Labyrinth 2006,  R)
8
Labyrinth 1986,  PG)
9
The Science of Sleep 2006,  R)
10
My Own Private Idaho 1991,  R)
11
Pitch Black 2000,  R)
12
Playing by Heart 1998,  R)
13
Saved! 2003,  PG-13)
14
Snatch 2001,  R)
15
Dogma 1999,  R)
16
Spanglish 2004,  PG-13)
17
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
18
Willow 1988,  PG)
19
Donnie Darko 2001,  R)
20
Enemy at the Gates 2001,  R)
21
Gattaca 1997,  PG-13)
22
Hackers 1995,  PG-13)
23
In America 2003,  PG-13)
24
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
Life as a House 2001,  R)
27
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
28
Notting Hill 1999,  PG-13)
29
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
30
Party Monster 2003,  R)
31
Brokedown Palace 1999,  PG-13)
32
Breakfast on Pluto 2005,  R)
33
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
34
The Boondock Saints 2000,  R)
35
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
36
The Dangerous Lives of Altar Boys 2002,  R)
37
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
perfect bad-day movie.
38
Encino Man 1992,  PG)
39
The Four Feathers 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments