Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. phonz666
  2. Phonz

Some awsome flicks that I could watch any time... not including star wars

  phonz666's Rating My Rating
1
Wayne's World 1992,  PG-13)
2
Back to the Future 1985,  PG)
3
The Mask 1994,  PG-13)
4
Joe Dirt 2001,  PG-13)
5
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
6
Back to the Future Part II 1989,  PG)
7
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
8
Back to the Future Part III 1990,  PG)
9
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
10
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
11
The Terminator 1984,  R)
12
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
13
Predator 1987,  R)
14
Lik Wong (Riki-Oh - The Story of Ricky) 1991,  R)
Lik Wong (Riki-Oh - The Story of Ricky)
I Love this movie, especially when its dubbed with such Hi Quality Voice Acting
"Stop it, or i'll... hit you"
15
Dark City 1998,  R)
Dark City
Top 10, definatly. It's too bad it had to compete against matrix seeing how they were released around the same time :S
16
Duel to the Death 1982,  R)
Duel to the Death
Damn crazy ass Ninja Giants who explode into normal ninjas... fun for the whole family... well... maybe just my family
17
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
One of the best anime films every ;)
Keeps a great balance between the storyline and the amount of gore.
18
Versus 2000,  R)
19
Spaceballs 1987,  PG)
20
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
21
Kung Fu Hustle 2004,  R)
22
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
HAHAHAHA, one of the best movies to come out in the past decade I think. Some great jokes and some decent acting.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments