My Favorite Movies


  phoenix92901's Rating My Rating
1
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
One of my favorite classic movies
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Ultimately sad yet hopeful movie. Never tire of watching it.
3
V for Vendetta 2006,  R)
4
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate)
Beautiful love story
5
300 2007,  R)
300
One of those movies to be enjoyed on the big screen. The story and effects were amazing.
6
Pulp Fiction 1994,  R)
7
Shrek 2001,  PG)
8
Shrek 2 2004,  PG)
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
16
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
18
Sin City 2005,  R)
19
Little Miss Sunshine 2006,  R)
20
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Cute, romantic comedy. Not to mention the penguin's pretty darned cute.
21
Gladiator 2000,  R)
22
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of the best movies made from a Stephen King story. Tim Robbins and Morgan Freeman are outstanding.
23
Love Actually 2003,  R)
24
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
25
Garden State 2004,  R)
26
Saw 2004,  R)
27
Saw II 2005,  R)
28
Saw III 2006,  R)
29
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
Angels with Dirty Faces
I highly recommend this James Cagney movie.
30
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
Another great Tim Burton/Johnny Depp colloboration about a very bad director who was passionate about his work as well as the feel of angora against his skin. Martin Landau was awesome as Bela Lugosi as was Vicent D'Onofrio in a cameo as Orson Welles (close your eyes and you'd swear it was Welles talking). Even George the Animal Steele, Bill Murray and Jeffery Jones were perfectly cast as Tor Johnson, Bunny Breckinridge and Criswell respectively.
31
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
32
Big Fish 2004,  PG-13)
33
American History X 1998,  R)
34
The Bishop's Wife 1947,  Unrated)
35
A Hard Day's Night 1964,  G)
36
Help! 1965,  G)
37
Magical Mystery Tour 1967,  G)
38
It's a Wonderful Life 1946,  G)
39
A Fish Called Wanda 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments