My Favorite Movies


  PhoebeRaven's Rating My Rating
1
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
The film that started me on my path.
2
Garden State 2004,  R)
Garden State
Say what you want, I feel understood by this movie.
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Love the Battle of Helm's Deep. Just awesome.
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The grand finale!!!
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
How can you not adore His Baleness?!
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Too much landscape, but a good start.
7
Gerry 2002,  R)
Gerry
Makes me think and makes me laugh.
8
Dogma 1999,  R)
Dogma
So damn funny and only proves my point: religion is the worst thing to ever happen to humanity.
9
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
Another film that simply "gets" me.
10
Flourish 2006,  Unrated)
Flourish
When was the last time you went into a movie completely ignorant of its content when it started, yet halfway through you thought ?This may be the best movie I have ever seen??

Flourish was like that for me. And while the thought was an exaggeration (but as exaggerations come and go it was one of the minor ones), Flourish sure was one of the best movies I have seen of late and among the most entertaining.
11
The Thin Red Line 1998,  R)
The Thin Red Line
Love it, but hate watching it, because it depresses me and sends me into a spiral of deep thoughts.
12
Laurel Canyon 2002,  R)
Laurel Canyon
His Baleness and Kate Beckinsale must be my fav on-screen couple ever.
13
Keane 2004,  R)
Keane
Haunting and a brilliant Damian Lewis.
14
Underworld 2003,  R)
Underworld
I love me my vamp flicks and Kate kicks ass!
15
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Flawed in some points, but major kudos for the subject matter and His Baleness.
16
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
Watch it every Christmas, love it still.
17
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
Not as funny as the first, but Macaulay used to be cute.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments