My Favorite Movies


  phirirobert's Rating My Rating
1
Shark Tale 2004,  PG)
Shark Tale
briilliant!
2
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
baby!i was just watching this last nite and i tell u it is a must get.more youth than kiddish really.
3
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
i could repeat this scope a hundred times over!
4
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
The Lion King 2 - Simba's Pride
as best as ever!
5
Cars 2006,  G)
Cars
once again,animation rules!
6
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
one of my favourites!
7
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
da bomb!
8
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
its a perfect ending to the trilogy.
9
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
i love animation!
10
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
i just had to watch the sequel!
11
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
slick!
12
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
u gotta find nemo!
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
second installment.smashing as ever.
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
perfect!
15
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
anything to do with the mafia,let me have it!
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
third installment.i why the best is saved for last.
17
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
grab ur wealth people!
18
Blue Streak 1999,  PG-13)
Blue Streak
martin is funny!thats all i gotta say.
19
National Security 2003,  PG-13)
National Security
mr funny man is back!
20
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
groovy.
21
Rebound 2005,  PG)
Rebound
prayers being said about food and basketball at the same time.crazy!
22
Life 1999,  R)
Life
i think the title says it all.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments