My Favorite Movies


  1. Phip812003
  2. Phillip

Of course this is just the tip of the iceberg. There'll be other lists but this one contains my favorite movie OF ALL TIME.

  Phip812003's Rating My Rating
1
Dracula 1931,  Unrated)
2
The Wolf Man 1941,  Unrated)
3
Frankenstein 1931,  Unrated)
4
JFK 1992,  R)
JFK
This movie really made me think! I'm an avid fan of Stone's work!
5
King Kong 2005,  PG-13)
6
King Kong 1933,  Unrated)
7
King Kong 1976,  PG)
8
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man
Always been a huge fan of Jim Carrey. Awesomely funny and brilliantly acted by Jim!
9
Night of the Living Dead 1968,  R)
10
Night of the Living Dead 1990,  R)
11
Airplane! 1980,  PG)
12
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
It's depraved, it's warped, it's one huge club for guys who just wanna fight. Can't get any more awesome than that!
13
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
14
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
15
The Untouchables 1987,  R)
16
The Doors 1991,  R)
17
Garden State 2004,  R)
18
Sin City 2005,  R)
Sin City
Tarantino then went on to become special guest director in one particular scene of this film, Sin City, originally a graphic novel. He teamed up once again with pal Robert Rodriguez. He would direct the sequence in the car between Clive Owen and Benicio del Toro.
19
The Spirit 2008,  PG-13)
20
Forrest Gump 1994,  PG-13)
21
John Q 2001,  PG-13)
22
The Exorcist 1973,  R)
23
The Dark Knight 2008,  PG-13)
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
25
Born on the Fourth of July 1989,  R)
26
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
27
True Romance 1993,  R)
True Romance
The first script Tarantino wrote and sold!
28
Bonnie and Clyde 1967,  R)
29
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
30
Less Than Zero 1987,  R)
31
American Psycho 2000,  R)
32
The Rules of Attraction 2002,  R)
33
The Amityville Horror 2005,  R)
34
The Amityville Horror 1979,  R)
35
The Vanishing 1993,  R)
36
A History of Violence 2005,  R)
37
House of 1000 Corpses 2002,  R)
38
The Devil's Rejects 2005,  R)
39
Halloween 2007,  R)
40
Halloween 1978,  R)
41
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
42
Darkman 1990,  R)
43
The Black Dahlia 2006,  R)
44
Mulholland Drive 2001,  R)
45
Blue Velvet 1986,  R)
46
The Elephant Man 1980,  PG)
47
Lost Highway 1997,  R)
48
Wild At Heart 1990,  R)
49
Singin' in the Rain 1952,  G)
50
Top Hat 1935,  Unrated)
51
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
52
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
53
Punch-Drunk Love 2002,  R)
54
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
55
Death Wish 1974,  R)
56
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
57
El Mariachi 2001,  R)
58
Desperado 1995,  R)
Desperado
After first meeting and going on to become friends with Director Robert Rodriguez while working both on the film Four Rooms, in Rodriguez's next film, Desperado, Tarantino came aboard to provide and fill in as a small part as the "Pick Up Guy".
59
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
60
The Money Pit 1986,  PG)
61
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
62
Blind Date 1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments