My Favorite Movies


  PhilPlume1's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I LOVE THIS MOVIE!!!
2
Troy 2004,  R)
Troy
simply awsome
3
Con Air 1997,  R)
Con Air
love this movie. I can watch it over and over
4
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
OWN it, one of my alltime favs
5
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
BEST football movie made
6
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
one of the best movies of its kind.
7
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
"you can doge a wrench, you can doge a ball" oh how much i love this movie
8
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
BEST blade movie. i think im gonna go watch it.
9
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
i love Jurasic Park
10
300 2007,  R)
300
lots and lots of sencless killing. :)
11
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
i fuckin love spy movies.
12
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
I LOVE EURO TRIP
13
American History X 1998,  R)
American History X
YES!!!. everyone can learn something from this movie
14
Hostel: Part II 2007,  R)
Hostel: Part II
BEST MOVIE EVER
15
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
Best Rocky movie made
16
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
i can watch this movie over and over
17
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
it surpassed what i was expecting. and i was expecting it to be the best movie ive seen
18
Reign of Fire 2002,  PG-13)
Reign of Fire
I LOVE DRAGON MOVIES AND THIS IS ONE OF THE BEST
19
Beowulf 2007,  PG-13)
Beowulf
it was super
20
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
I LOVE THIS MOVIE, sad thing is this is probablly going to happen in 50 years
21
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
fuckin awsome, it was befour its time
22
Hitman 2007,  R)
Hitman
LOVED IT
23
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
i fucking loved this movie... the zomby was only mad because will took his girlfriend.
24
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
soo many people being killed....... is was the best one yet.
25
The Animatrix 2003,  Unrated)
The Animatrix
now own the entire collection... some cool storys some not so good.
26
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
V stands for 5 not vendetta god damit
27
She's Out of My League 2010,  R)
She's Out of My League
great movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments