My Favorite Movies
You can see I have difficulty limiting my favorites. These are in random order.
| philpenny1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 2 |
The King and I 1956, G) |
|
| 3 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 4 |
Cat on a Hot Tin Roof 1958, Unrated) |
|
| 5 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 6 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 7 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 8 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 9 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 10 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 12 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 13 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 14 |
Batman Forever 1995, PG-13) |
|
| 15 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Psycho 1960, R) |
|
| 17 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 18 |
Giant 1956, G) |
|
| 19 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 20 |
Funny Girl 1968, G) |
|
| 21 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
|
| 22 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 23 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 24 |
The Prince of Tides 1991, R)
My biggest tear-jerker movie ever. Nolte plays the ultimate tortured soul with deep-rooted traumas. He so desparately wants to freely love his wife, his parents, his siblings, the South and himself. Yet, each has various boundaries. When he falls for Streisand's character it looks like it just might finally be the unconditional love he seeks. Instead, it becomes the ultimate sacrifice he makes in persuit of the other loves in his life. |
|
| 25 |
The Way We Were 1973, PG) |
|
| 26 |
Roman Holiday 1953, Unrated)
It's no wonder this film launched a superstar career for Audrey Hepburn, but for me it's about Gregory Peck. I like him here at least as much as his Atticus Finch role, maybe more. This film is the quintessential boy-meets-girl, boy-gets-girl, boy-loses-girl but so much more. A great choice to see if you want a holiday from your own world for 2 hours. |
|
| 27 |
Charade 1963, G) |
|
| 28 |
The Talented Mr. Ripley 1999, R) |
|
| 29 |
The Thomas Crown Affair 1999, R) |
|
| 30 |
Spellbound 1945, Unrated)
Every time I see this it's like the first time, but better. Of course, that's Hitchcock. One of my top 3 fave Gregory Peck roles. The part where he and Ingrid meet for the first time - that's just how I feel too. I find the story gets a little tedious when they become fugitives looking for the source of Peck's illness, but overall a gem. |
|
| 31 |
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997, R) |
|
| 32 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 33 |
Cold Mountain 2003, R) |
|
| 34 |
Glory 1989, R) |
|
| 35 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 36 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 37 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 38 |
Mr. Skeffington 1944, Unrated) |
|
| 39 |
Now, Voyager 1942, Unrated) |
|
| 40 |
Beaches 1988, PG-13) |
|
| 41 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 42 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 43 |
What Ever Happened to Baby Jane? 1960, Unrated) |
|
| 44 |
Hush...Hush, Sweet Charlotte 1964, Unrated) |
|
| 45 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 46 |
De-Lovely 2004, PG-13) |
|
| 47 |
Sweet Home Alabama 2002, PG-13) |
|
| 48 |
Overboard 1987, PG) |
|
| 49 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 50 |
An Affair to Remember 1957, Unrated) |
|
| 51 |
To Catch a Thief 1955, Unrated) |
|
| 52 |
The Unsinkable Molly Brown 1964, Unrated) |
|
| 53 |
Dial M for Murder 1954, PG) |
|
| 54 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 55 |
Grease 1978, PG) |
|
| 56 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 57 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 58 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 59 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 60 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 61 |
Risky Business 1983, R) |
|
| 62 |
American Gigolo 1980, R) |
|
| 63 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 64 |
An Officer and a Gentleman 1982, R) |
|
| 65 |
Moonstruck 1987, PG) |
|
| 66 |
Down with Love 2003, PG-13) |
|
| 67 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 68 |
Torch Song Trilogy 1988, R) |
|
| 69 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 70 |
Wonder Boys 2000, R) |
|
| 71 |
Chaplin 1992, PG-13) |
|
| 72 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 73 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 74 |
A Star Is Born 1954, PG) |
|
| 75 |
Guys and Dolls 1955, Unrated) |
|
| 76 |
The Band Wagon 1953, Unrated) |
|
| 77 |
In Cold Blood 1967, R) |
|
| 78 |
West Side Story 1961, PG) |
|
| 79 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 80 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 81 |
Fiddler on the Roof 1971, G) |
|
| 82 |
Arthur 1977, PG) |
|
| 83 |
Sabrina 1954, Unrated) |
|
| 84 |
The Bridges of Madison County 1995, PG-13) |
|
| 85 |
Misery 1990, R) |
|
| 86 |
Mommie Dearest 1981, PG) |
|
| 87 |
Saturday Night Fever 1977, R) |
|
| 88 |
South Pacific 1958, Unrated) |
|
| 89 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 90 |
The Music Man 1962, G) |
|
| 91 |
Oklahoma! 1955, G) |
|
| 92 |
The Departed 2006, R) |
|
| 93 |
The Year of Living Dangerously 1982, PG)
Just happened upon this on TCM and was pleasantly surprised. The cast was engaging. Gibson actally enjoyable and Sigourney was stunning. Linda Hunt's Oscar was well deserved. I really got swept up into the story but was left wondering whether it was their convictions or egos that were all-important. |
|
| 94 |
Blast from the Past 1999, PG-13) |
|
| 95 |
Kiss of the Spider Woman 1985, R) |
|
| 96 |
Broadcast News 1987, R) |
|
| 97 |
Sophie's Choice 1982, R) |
|
| 98 |
Meet Me In St. Louis 1944, Unrated) |
|
| 99 |
Dead Man Walking 1995, R) |
|
| 100 |
From Here to Eternity 1953, Unrated) |
|
| 101 |
The Country Girl 1954, Unrated)
All the mellodrama you want and more. Personally, not a big Cosby or Holden fan, but Grace Kelly proves to be the consumate actress - and deserved the Oscar (even though she robbed Judy Garland of her A Star is Born moment.) The story of the alcoholic has been done 100's of times, but this version is top notch. I particularly like the back-and-forth struggle between Crosby and Holden's characters. Add in the back story of forbidden love a-brewin' and you have a really great drama. |
|
| 102 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 103 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 104 |
Capote 2005, R) |
|
| 105 |
L.A. Confidential 1997, R) |









































































































