My Favorite Movies
Give list a short description
| philozei's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Taxidermia 2005, Unrated) |
|
| 2 |
The Kingdom (1994) , Unrated) |
|
| 3 |
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) 1998, Unrated) |
|
| 4 |
Collected Shorts of Jan Svankmajer 2005, Unrated) |
|
| 5 |
The Short Films of David Lynch 2002, Unrated) |
|
| 6 |
Gummo 1997, R) |
|
| 7 |
Sheitan (Satan) 2006, Unrated) |
|
| 8 |
Mondo Cane 1962, R) |
|
| 9 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 10 |
Pi 1998, R) |
|
| 11 |
Inland Empire 2006, R) |
|
| 12 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 13 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 14 |
Bad Boy Bubby 1993, Unrated) |
|
| 15 |
Freaks 1932, Unrated) |
|
| 16 |
Gadjo dilo (Crazy Stranger) 1997, Unrated) |
|
| 17 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 18 |
Coffee and Cigarettes 2003, R) |
|
| 19 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 20 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 21 |
Memento 2000, R) |
|
| 22 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 23 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 24 |
Down by Law 1986, R) |
|
| 25 |
Dogville 2003, R) |
|
| 26 |
Manderlay 2005, Unrated) |
|
| 27 |
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) 1998, R) |
|
| 28 |
The Triplets of Belleville 2003, PG-13) |
|
| 29 |
Alice (Neco z Alenky) 1988, Unrated) |
|
| 30 |
Buffalo 66 1998, R) |
|
| 31 |
Even Dwarfs Started Small 1970, Unrated) |
|
| 32 |
Tango 1982, PG) |
|
| 33 |
Control 2007, R) |
|
| 34 |
Hukkle 2002, Unrated) |
|
| 35 |
Il Divo 2008, Unrated) |
|
| 36 |
Earthlings 2010, Unrated) |




































