My Favorite Movies


  philjay27's Rating My Rating
1
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002,  R)
2
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) 2000,  R)
3
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
Second time watching, second time amazed! Brilliant film.
4
The Breakfast Club 1985,  R)
5
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
6
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
7
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
8
Good Bye, Lenin 2002,  R)
9
Europa Europa 1991,  R)
10
Dancer in the Dark 2000,  R)
11
Stand by Me 1986,  R)
12
Amores Perros 2000,  R)
13
Human Traffic 1999,  R)
14
Veronica Guerin 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments