My Favorite Movies


  philaw3's Rating My Rating
1
American Pie 1999,  R)
2
American Pie 2 2001,  R)
3
Armageddon 1998,  PG-13)
4
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
5
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
6
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
7
Caddyshack 1980,  R)
8
Con Air 1997,  R)
9
Die Hard 1988,  R)
10
Ghostbusters 1984,  PG)
11
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
12
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
13
Men in Black 1997,  PG-13)
14
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
15
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
16
Notting Hill 1999,  PG-13)
17
Pretty Woman 1990,  R)
18
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
19
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
20
Rush Hour 1998,  PG-13)
21
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
22
Serendipity 2001,  PG-13)
23
She's All That 1999,  PG-13)
24
Sixteen Candles 1984,  PG)
25
Spaceballs 1987,  PG)
26
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
27
Steel Magnolias 1989,  PG)
28
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
29
The Breakfast Club 1985,  R)
30
The Mask 1994,  PG-13)
31
The Passion of the Christ 2004,  R)
32
The Princess Bride 1987,  PG)
33
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
34
Underworld 2003,  R)
35
Van Helsing 2004,  PG-13)
36
When Harry Met Sally 1989,  R)
37
X-Men 2000,  PG-13)
38
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
39
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
40
Young Frankenstein 1974,  PG)
41
Independence Day 1996,  PG-13)
42
History of the World -- Part I 1981,  R)
43
Blazing Saddles 1974,  R)
44
Arthur 1977,  PG)
45
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments