My Favorite Movies
| phenryss's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ghost in the Shell 1996, R) |
|
| 2 |
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004, PG-13) |
|
| 3 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 4 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 6 |
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008, G) |
|
| 7 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 8 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 9 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 10 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 11 |
Akira 1988, R) |
|
| 12 |
Dark City 1998, R) |
|
| 13 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 14 |
Tron Legacy 2010, PG) |













