My Favorite Movies
| pheadnurse's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Romancing the Stone 1984, PG) |
|
| 2 |
A Fish Called Wanda 1988, R) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
The Departed 2006, R) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 6 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 9 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 10 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 11 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 12 |
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004, Unrated) |
|
| 13 |
Scarface 1983, R) |
|
| 14 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 15 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 16 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 17 |
The Pirates of Penzance 1983, G) |
|
| 18 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Die Hard 1988, R) |


















