My Favorite Movies
| phattony2003's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 2 |
Silent Hill 2006, R) |
|
| 3 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 4 |
I, Robot 2004, PG-13)
star wars is for kids and dorks. terminator is just stupid. If people want to see a good robot movie, watch this one. The storyline is really good with a lot of plot twists at the end. The visuals are very well done, and the acting is decent. Just because Will Smith is in it doens't make it a bad movie.. |
|
| 5 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 6 |
300 2007, R) |
|
| 7 |
Saw 2004, R) |
|
| 8 |
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994, R)
I've seen many Jet Li movies, both Asian and American. This is probably the best one. There are no wires in the fightings. No matrix crap, no special effects. Just kickass action with Japanese and Chinese actors. The visuals are actually quite nice even though it's an old movie. The story too isn't dissapointing. There is even a little humor in it. |
|
| 9 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Mean Girls 2004, PG-13) |










