My Favorite Movies
| phatcat02000's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 2 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 3 |
Glory 1989, R) |
|
| 4 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 5 |
The Longest Day 1962, G) |
|
| 6 |
The Magnificent Seven 1960, R) |
|
| 7 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 8 |
Hud 1963, Unrated) |
|
| 9 |
The Alamo 2004, PG-13) |
|
| 10 |
The Outlaw Josey Wales 1976, PG) |
|
| 11 |
The Big Sleep 1946, PG) |
|
| 12 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 13 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 14 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 15 |
Niagara 1953, Unrated) |
|
| 16 |
Heat 1995, R) |
|
| 17 |
The Asphalt Jungle 1950, Unrated) |
|
| 18 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 19 |
The Spy Who Loved Me 1977, PG) |
|
| 20 |
The Spy Who Came in from the Cold 1965, Unrated) |
|
| 21 |
Flags of Our Fathers 2006, R) |
|
| 22 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 23 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 24 |
The Dirty Dozen 1967, Unrated) |
|
| 25 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 26 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 27 |
Alien 1979, R) |
|
| 28 |
Platoon 1986, R) |
|
| 29 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 30 |
A Bridge Too Far 1977, R) |
|
| 31 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 32 |
Wyatt Earp 1994, PG-13) |
|
| 33 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 34 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 35 |
Gotti 1996, R) |
|
| 36 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 37 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 38 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 39 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 40 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 41 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 42 |
Batman Forever 1995, PG-13) |
|
| 43 |
United 93 2006, R) |
|
| 44 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 45 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 46 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 47 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 48 |
Syriana 2005, R) |
|
| 49 |
Facing the Giants 2006, PG) |
|
| 50 |
Hung Hsi-Kuan (Executioners of Shaolin) 1977, R) |
|
| 51 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 52 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 53 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 54 |
Son of the Morning Star 1991, PG-13) |
|
| 55 |
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007, R)
This movie was awesome! The acting was superb and the story was a historically accurate portrayal of the last days of Jesse James! We need more historical movies like this! I highly recommend this movie to any fan of Old West history! My only complaint was the crude sex talk in the camp at the beginning. Other than that, just awesome! |
|
| 56 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |























































