My Favorite Movies


  PhantomX11's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The matrix was so big but pt 2 and 3 ruined the whole thing... I think they rush the stores to fast. Damn you Andy Wachowski and Larry Wachowski!!!!
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
3
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Love this movie I watch it from time to time and don't get tired of it. Oh god but Pt. 2 just s@&ks. Great movie...
4
Serendipity 2001,  PG-13)
5
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
6
Fanboys 2007,  PG-13)
Fanboys
A must see for Star Wars fans!

The argument about Princess Leia and Luke Skywalker that Linus (Chris Marquette) and Eric (Sam Huntington) had was hilarious! And also when they incounter the Trekkies fans was FUNNY! "Nobody calls Han Solo a bitch!" (lol)

Two thumbs Up!
7
Superbad 2007,  R)
Superbad
So bad that it's good. Hilarious, crazy and silly and heartfelt. Perfectly honest about the late adolescent male experience, in all its hilarious ugliness.



If you liked Knocked Up or American Pie you'll like this movie...



An instant cult classic.
8
Saving Private Ryan 1998,  R)
9
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
10
Training Day 2001,  R)
11
Pulp Fiction 1994,  R)
12
Swingers 1996,  R)
Swingers
"You're so money and you don't even know it." Cool movie. Vince Vaughn's is money...
13
The Amityville Horror 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments