My Favorite Movies


  peyman1's Rating My Rating
1
Apocalypto 2006,  R)
2
Heat 1995,  R)
Heat
End of friendship manner
3
Once Upon a Time in America 1984,  R)
4
The Piano 1993,  R)
5
Whale Rider 2002,  PG-13)
6
Easy Rider 1969,  R)
7
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
8
Rain Man 1988,  R)
9
Big 1988,  PG)
10
Forrest Gump 1994,  PG-13)
11
The Terminal 2004,  PG-13)
12
The English Patient 1996,  R)
13
In the Name of the Father 1993,  R)
14
The Party 1968,  PG)
15
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
16
Hot Shots! 1991,  PG-13)
17
The Sound of Music 1965,  G)
18
My Fair Lady 1964,  G)
19
The Matrix 1999,  R)
20
The Matrix Reloaded 2003,  R)
21
The Matrix Revolutions 2003,  R)
22
Eros 2005,  R)
23
Bitter Moon 1992,  R)
24
Paris, Texas 1983,  R)
25
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
26
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
27
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
28
Malena 2000,  R)
29
Quills 2000,  R)
30
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
31
Leo 2002,  R)
32
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
33
Sin City 2005,  R)
34
Under the Skin of the City (Zir-e Poust-e Shahr) 2001,  Unrated)
35
Gandhi 1982,  PG)
36
Babel 2006,  R)
37
The Pianist 2002,  R)
38
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
perfect power and the place that Al Pacino changed as a star
39
The Godfather, Part II 1974,  R)
40
The Godfather, Part III 1990,  R)
41
Scarface 1983,  R)
Scarface
Perfect Al !
42
Road to Perdition 2002,  R)
43
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
two thumbs up!
scotty doesn't know....
44
The Italian Job 2003,  PG-13)
45
The Green Mile 1999,  R)
46
Indecent Proposal 1993,  R)
47
The Shoes of the Fisherman 1968,  G)
48
Streets of Fire 1984,  PG)
49
The Fall of the Roman Empire 1964,  Unrated)
50
Legends of the Fall 1994,  R)
51
Cristo si è Fermato a Eboli (Christ Stopped at Eboli) 1979,  Unrated)
52
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
I love it because of merging Tom in Japanese culture...
53
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
54
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
55
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
56
The Postman Always Rings Twice 1981,  PG)
57
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
4 thumbs up!!
58
Damien: Omen II 1978,  R)
59
The Omen 1976,  R)
The Omen
original copy is the best!
60
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
61
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
62
Shakespeare in Love 1998,  R)
63
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
64
Bambi 1942,  G)
65
Monsters, Inc. 2001,  G)
66
Troy 2004,  R)
Troy
Only Great BRAD!!!
67
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
it's a real futuristic image!
68
I Am Sam 2001,  PG-13)
69
The Butterfly Effect 2004,  R)
70
The Exorcist 1973,  R)
71
The Last of the Mohicans 1992,  R)
72
The Silence of the Lambs 1991,  R)
73
Runaway Bride 1999,  PG)
74
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
75
Pretty Woman 1990,  R)
76
Payback 1999,  R)
77
Rocky II 1979,  PG)
78
20,000 Leagues Under The Sea 1954,  G)
79
The Big Lebowski 1998,  R)
80
Mad Max 1979,  R)
81
Addams Family Values 1993,  PG-13)
82
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
return of Emma!
83
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
the legend of Tomcat f14
84
Mary Poppins 1964,  G)
85
Erin Brockovich 2000,  R)
86
Hellboy 2004,  PG-13)
87
The Hot Chick 2002,  PG-13)
88
Meet the Parents 2000,  PG-13)
89
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
90
Phone Booth 2003,  R)
91
Dreamcatcher 2003,  R)
92
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
93
Training Day 2001,  R)
94
The Parent Trap 1961,  G)
95
You've Got Mail 1998,  PG)
96
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
97
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
98
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
99
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
100
Mission Impossible 1996,  PG-13)
101
Constantine 2005,  R)
102
Liar Liar 1997,  PG-13)
103
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
pure futurism
104
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
105
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
106
Black Hawk Down 2001,  R)
107
Daddy Day Care 2003,  PG)
108
Red Eye 2005,  PG-13)
109
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
110
Batman Begins 2005,  PG-13)
111
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
sweet Amanda!
112
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
the first is the best in series!
113
Interview with the Vampire 1994,  R)
114
Cast Away 2000,  PG-13)
115
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
116
Apollo 13 1995,  PG)
117
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
118
Grease 1978,  PG)
119
About a Boy 2002,  PG-13)
120
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
121
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
122
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
123
There's Something About Mary 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments