My Favorite Movies


  petsy4real's Rating My Rating
1
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
if u know the best u will go for it...for sure its the best of recent times
2
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
check it out then u will know what it is to be educated
3
All The King's Men 2006,  PG-13)
All The King's Men
yea h its for real
4
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
its really good
5
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
marriage is meant for the matured minds
6
End Game 2006,  R)
End Game
learn from this
7
The Heart of the Game 2005,  PG-13)
The Heart of the Game
this is where passion lies and talks
8
Dreams That Money Can Buy 1947,  Unrated)
Dreams That Money Can Buy
hmmmmmmmmmmm splendid
9
Madam Bovary (Die Nackte Bovary) 1969,  Unrated)
Madam Bovary (Die Nackte Bovary)
its a must to watch
10
The War Game 1965,  Unrated)
The War Game
get a clue
11
The Game 1997,  R)
The Game
this man is wonderful
12
The Westing Game ,  Unrated)
The Westing Game
check it out men
13
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
real for sure
14
The Mummy 1932,  Unrated)
The Mummy
for real
15
The Mummy 1959,  Unrated)
The Mummy
hmmmmmmmm
16
Tale of the Mummy 1999,  R)
Tale of the Mummy
learn from watching
17
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
its a real lesson
18
Mummy an the Armadillo 2004,  R)
Mummy an the Armadillo
great
19
Trance (The Eternal: Kiss of the Mummy) 1998,  R)
20
Scooby Doo in Where's My Mummy 2005,  Unrated)
Scooby Doo in Where's My Mummy
excellent
21
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
good film, good cast...well directed
22
Stop Making Sense 1984,  PG)
Stop Making Sense
hullala
23
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
wonderful
24
Smilla's Sense of Snow 1997,  R)
Smilla's Sense of Snow
oh yeah
25
Bear in the Big Blue House - Sense-Sational 2005,  Unrated)
Bear in the Big Blue House - Sense-Sational
this is right
26
Drumline 2002,  PG-13)
Drumline
school stunts
27
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
tom my man
28
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
great guy
29
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
great film
30
David Icke:Secrets of the Matrix 2004,  Unrated)
David Icke:Secrets of the Matrix
hello
31
Sexual Matrix 1999,  R)
Sexual Matrix
u dont want to miss this
32
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
The Matrix Revisited
oh ohoh
33
Armitage - Dual Matrix 2002,  R)
Armitage - Dual Matrix
ok
34
Armitage III - Poly-Matrix 1997,  Unrated)
Armitage III - Poly-Matrix
good
35
Gladiator 1992,  R)
36
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
u shudnt av died why nt married the king's daughter...she is still alive
37
Chek law dak gung (Naked Weapon) 2003,  R)
38
Lethal Weapon 4 1998,  R)
39
Lethal Weapon 1987,  R)
40
Love and Basketball 2000,  PG-13)
41
The Good Old Naughty Days 2002,  Unrated)
42
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
43
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
44
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
45
The Absent-Minded Professor 1961,  G)
46
Coming to America 1988,  R)
47
The Princess Diaries 2001,  G)
48
The Basketball Diaries 1995,  R)
49
Boomerang 1992,  R)
50
Breach 2006,  PG-13)
51
Samurai X - Trust & Betrayal (Rurôni Kenshin: Meiji kenkaku roman tan: Tsuioku hen) 1999,  Unrated)
52
Samurai X - Trust ,  Unrated)
53
Zhong Nan Hai bao biao (The Defender) (The Bodyguard from Beijing) 1994,  R)
54
The Bodyguard 1992,  R)
55
My Bodyguard 1980,  PG)
56
The Bodyguard ,  Unrated)
57
The Bodyguard From Beijing ,  R)
58
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
eddie boy
59
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
60
City of Angels 1998,  PG-13)
61
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
62
Sin City 2005,  R)
Sin City
Bruce willis, great ever
63
Night of the Skull 1979,  Unrated)
64
The Screaming Skull 1958,  Unrated)
65
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
66
Die Hard 1988,  R)
67
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
68
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
69
Hard to Die 1990,  R)
70
In Hell 2003,  R)
71
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
72
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
73
Rocky III 1982,  PG)
74
Rocky IV 1985,  PG)
75
Rocky II 1979,  PG)
76
Rocky Balboa 2006,  PG)
77
White Men Can't Jump 1992,  R)
78
Commando 1985,  R)
79
Suburban Commando 1991,  PG)
80
Bad Boys 1995,  R)
81
Bad Boys 1983,  R)
82
Bad Boys II 2003,  R)
83
The Passion of the Christ 2004,  R)
84
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
oh i love this film with a passion, say no to racism
85
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
86
One Last Dance 2005,  PG-13)
87
Last Dance 1996,  R)
88
One Last Dance 2003,  PG-13)
89
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
90
Bulletproof 1996,  R)
91
Enter the Dragon 1973,  R)
92
Friday 1995,  R)
93
Next Friday 2000,  R)
94
Friday After Next 2002,  R)
95
Bone 1972,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments