My Favorite Movies


  peterwalker72's Rating My Rating
1
Citizen Kane 1941,  PG)
2
Days of Heaven 1978,  PG)
Days of Heaven
The cinematography makes me cry it is so beautiful.
3
Annie Hall 1977,  PG)
4
How Green Was My Valley 1941,  Unrated)
5
The Wild Bunch 1969,  R)
6
Manhattan 1979,  R)
7
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
8
All About Eve 1950,  PG)
9
The Red Shoes 1948,  R)
The Red Shoes
Just beautiful, heartbreaking. A masterpiece.
10
Vertigo 1958,  PG)
11
The Third Man 1949,  Unrated)
12
Rebecca 1940,  Unrated)
13
The Black Stallion 1979,  G)
14
Out of the Past 1947,  Unrated)
15
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments