My Favorite Movies


  petereverton's Rating My Rating
1
Aliens 1986,  R)
Aliens
My Best Film Ever. Can't Beat it.
2
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
One of the best films ever made. Really deep. Love it.
3
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
Classic, loved it when i was growing up and it still has the same effect today.

"its all in the reflexes"
4
Alien 1979,  R)
Alien
One of the scariest movies around. The perfect Enemy
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Star wars, what more can you say.
7
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
Great film. Love the fight.
8
Gladiator 2000,  R)
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments