My Favorite Movies


  Perrster's Rating My Rating
1
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
best brad pit and morgan freeman movie ever!
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
strange but hes better in it than broke back mountain!!
3
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
im not big on leonardo decaprio, but he kicks in this movie
4
Saw 2004,  R)
Saw
not as good as 2 but it made 2!!
5
Saw II 2005,  R)
Saw II
one of the best gross movies ive seen yet
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
classic
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
classic
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
classic
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
awesome, movie and in its day it will be a classic
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
perfect follow up to the 1st one
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
best of the new ones
12
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
neo is the one!!
13
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
cant top the first, better graphics!
14
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
good, but no better than two
15
Young Guns 1988,  R)
Young Guns
emilo!!!!!!
16
Young Guns II 1990,  PG-13)
Young Guns II
emilo!!!!! doc shurlock!!! oh yeah!
17
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
RIGS!!!
18
Lethal Weapon 2 1989,  R)
Lethal Weapon 2
MURTAW!!!!
19
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
joe was a excellent addition!
20
Lethal Weapon 4 1998,  R)
Lethal Weapon 4
chris rock helps too!!
21
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
classic x mas film!!LOL
22
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
made the foundation for all other national lampoons movies!
23
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
best one to date!
24
Son in Law 1993,  PG-13)
Son in Law
rediclious!!
25
Encino Man 1992,  PG)
Encino Man
brendan fraser rules!
26
In the Army Now 1994,  PG)
In the Army Now
funny shit!
27
Bio-Dome 1996,  PG-13)
Bio-Dome
the addition of a baldwin brings it up to a 4.5!!!
28
The Three Musketeers 1993,  PG)
The Three Musketeers
disnay at its finest!
29
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
Rocky Is BACK!!
30
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
mel gibson at his finest!!!
31
Beerfest 2006,  R)
32
Dogma 1999,  R)
33
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
killer cast one of my alll time favorites!!
34
Poolhall Junkies 2002,  R)
35
Bloodrayne 2006,  R)
36
Hostel 2006,  R)
Hostel
best torture movie ever!
37
Frailty 2002,  R)
38
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
39
30 Days of Night 2007,  R)
40
Cloverfield 2008,  PG-13)
41
We Own the Night 2007,  R)
42
Superbad 2007,  R)
43
The Dark Knight 2008,  PG-13)
44
Step Brothers 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments