My Favorite Movies


  periana's Rating My Rating
1
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
2
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
3
The Princess Bride 1987,  PG)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
Fantasia 2000 1999,  G)
6
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
i love this movie! so cute and funny!
7
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
8
Love Actually 2003,  R)
9
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
10
The Magical Legend of the Leprechauns 1999,  Unrated)
The Magical Legend of the Leprechauns
fairies! and leprechauns!
11
Ada apa dengan cinta? (What's Up with Love?) 2002,  Unrated)
12
The Little Mermaid 1989,  G)
13
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
14
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
cutest movie, i can watch it over and over again :)
15
A Walk to Remember 2002,  PG)
16
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
love it, but i prefer the original soundtrack
17
The Fifth Element 1997,  PG-13)
18
Ice Age 2002,  PG)
19
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
20
The Pest 1997,  PG-13)
21
Bunty Aur Babli 2005,  R)
22
Salaam-e-Ishq 2007,  Unrated)
23
Dhoom 2004,  Unrated)
24
Hum Tum 2004,  Unrated)
25
Veer Zaara (Veer-Zaara) 2004,  Unrated)
26
Kal Ho Naa Ho 2003,  Unrated)
27
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
28
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
29
Happy Feet 2006,  PG)
30
Lucky Number Slevin 2006,  R)
31
The Myth (San wa) 2005,  PG-13)
32
Airplane! 1980,  PG)
33
Gloomy Sunday (Ein Lied von Liebe und Tod) 2000,  R)
34
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
35
The Emperor's New Groove 2000,  G)
36
Stardust 2007,  PG-13)
37
Lilo & Stitch 2003,  G)
38
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch 2005,  PG)
39
Monsters, Inc. 2001,  G)
40
Sleeping Beauty 1959,  G)
41
Enchanted 2007,  PG)
42
Beauty and the Beast 1991,  G)
43
Cinderella 1950,  G)
44
Pocahontas 1996,  G)
45
Wuthering Heights 1992,  PG)
Wuthering Heights
this is my 2nd fave version of wuthering heights :) although everything went a little fast, since they followed the whole story (unlike the other 2 versions i saw) in the same amt of time, its still flows well and its great to watch :))
46
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
47
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
48
Dance with Me 1998,  PG)
49
Sense and Sensibility 1995,  PG)
50
Persuasion 2007,  Unrated)
51
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
52
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
53
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
54
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
55
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
56
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
57
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
58
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
59
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
60
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
61
De Tweeling (Twin Sisters) 2005,  R)
62
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
63
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
64
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
65
Penelope 2006,  PG)
66
The Lion King 1994,  G)
67
El Sueño de Una Noche de San Juan (Midsummer Dream) 2005,  Unrated)
68
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
69
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
70
Devdas 2002,  PG)
71
The Prince of Egypt 1998,  PG)
72
The Aristocats 1970,  G)
73
Rush Hour 1998,  PG-13)
74
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
75
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
76
Madagascar 2005,  PG)
77
101 Dalmatians 1996,  G)
78
Grease 1978,  PG)
79
Interview with the Vampire 1994,  R)
80
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
81
The Virgin Suicides 1999,  R)
82
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
83
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
84
Step Up 2006,  PG-13)
85
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
86
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
87
Paris Je T'aime 2006,  R)
88
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
i love it!
89
Transformers 2007,  PG-13)
90
Inkheart 2008,  PG)
91
Snow Falling on Cedars 1999,  PG-13)
92
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
93
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
awesome movie!! love it
94
The Human Face 2001,  Unrated)
95
Michael Buble Meets Madison Square Garden 2008,  Unrated)
96
King Arthur 2004,  PG-13)
97
Billy Elliot 2001,  R)
98
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
99
Wuthering Heights 2009,  Unrated)
Wuthering Heights
A beautiful film. This is my fav version of Wuthering Heights :)
100
Benny & Joon 1993,  PG)
101
Pride and Prejudice 2005,  PG)
102
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
103
The Sword in the Stone 1963,  G)
104
Real Women Have Curves 2002,  PG-13)
105
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique)
beautiful film, looove the music
106
Anastasia 1997,  G)
107
Elf 2003,  PG)
108
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
109
Peter Pan 2003,  PG)
110
Baraka 1993,  Unrated)
111
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
112
Inception 2010,  PG-13)
113
Donnie Darko 2001,  R)
114
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
115
Animals Are Beautiful People 1974,  G)
116
Tangled 2010,  PG)
117
Earth (Disneynature's Earth) (Planet Earth) 2009,  G)
118
Thor 2011,  PG-13)
119
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
120
Fright Night 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments